Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan’da Reçeteler SMS’le Cep Telefonlarında

Hindistan’da Reçeteler SMS’le Cep Telefonlarında
Buğrahan Ceylan

Hindistan’da sağlık sektörü için yeni bir dönem başlıyor. İki buçuk ay içinde uygulanmaya başlayacak olan yeni SMS aracılığıyla reçete yazabilme uygulamasının, Hint sağlık sektörü için bir dönüm noktası olması planlanıyor.

Yeni uygulama sayesinde, Hindistan’da bulunan 7,700 doktorun SMS aracılığıyla yazabileceği reçeteler devlet hastaneleri tarafında kabul edilecek ve hastalar bu reçeteler ile ücretsiz ilaç yardımı alabilecek. Programın asıl amacı, basit rahatsızlıklara sahip olan hastaların doktor muayenesine gerek kalmadan tavsiye alabilmeleridir.

All India Institute of Medical Sciences‘da araştırma yapan Dr. Surya Bali’ye göre programın başarılı olma ihtimali oldukça yüksek. Dr. Bali: “Sağlık sektörü içinde mobil cihazların önemi oldukça arttı. Bu programın başarılı olmasındaki en önemli etken doktorlarımızın çabuk uyum sağlayabilmesi olacaktır.” Hastalıkların %80’inin genelde pek çok hekim tarafından tespit edilebildiğini söyleyen Dr. Bali, mobil reçete ve sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması durumunda sağlık hizmetlerinin erişim alanının daha fazla artmasıyla birlikte, maliyetlerin de büyük oranda düşmesini beklediklerini belirtiyor.

 

Submit a Comment