Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanserle Savaş Süreci Pc Oyunu Oldu

Kanserle Savaş Süreci Pc Oyunu Oldu
Seçil Uygungil

Son yıllarda bilgisayar oyunlarının sağlık sektöründe de kullanılmaya başlamasıyla birlikte hastalıklarla ve rahatsızlıklarla baş etmede yeni bir dönem başladı diyebiliriz. Yaşlı, yetişkin ve gençlere uygun bu oyunlar hem rahatsızlığı kabullenmede hem de rahatsızlıkla mücadele etmede kullanılabiliyor. Bunlardan en sonuncusu ise kanser hastalarını ilgilendiriyor.

Kanser denildiğinde aklımıza genellikle hastalığın biyolojik etkileri gelir.  İlk evrelerde birkaç operasyonla atlatabileceğimiz kanser hastalığı, daha sonraki evrelerdeyse ameliyatın yanında kemoterapi ve radyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri gerektirir. Ancak kanserin sadece vücudumuza fiziksel olarak değil psikolojik olarak da büyük zararları bulunmaktadır. Üstelik hasta, kanserle birlikte yaşamaya çalışırken bu durum yakınlarını da üzücü bir şekilde etkiler.

Green ailesinin üçüncü çocukları Joel Green’in rahatsızlanmasıyla, aile tüm bu etkileri bir anlamda yaşamaya başladı. Daha bir yaşındayken kansere yakalanan Joel Green’in kanseri üç yıl süren tedaviye rağmen kontrol altına alınamamış ve küçük Joel 4 yaşına geldiğinde aile, oğullarının kanserinin ileri, yani ölümcül seviyeye geldiğini öğrenmişti. Evlatlarının kendilerinden önce ölümle yüzleşebileceği gerçeğiyle karşılaşan Green ailesi, bu gerçekle yüzleşme sürecini diğer insanlarla da paylaşmak istedi. Baba Ryan Green ve takımının oluşturduğu That Dragon, Cancer oyununda küçük Joel’in ve ailesinin geçirdiği süreçler baba Green ve anne Amy Green’in bakış açısından şiirler eşliğinde anlatılıyor.

Oyuncuları yürek burkan deneyimlerle ve kanser hastalığının hayatımıza getirebileceği değişiklerle yüzleştiriyor. Oyuncular, küçük Joel’in hastalık sürecinde başından geçenlere ve kalmak zorunda kaldığı hastaneye baba Ryan Green’in gözünden bakıyor. Sadece hasta odası değil, küçük Joel’in tabi tutulduğu testler de oyun içinde yer alıyor. Yakın zamanda, oyuna evde geçen sahnelerin de aktarılması planlanıyor.

Baba Green oyunun, hayatlarının sadece üzücü ve iç karartıcı kesitleriyle bırakmak istemediğini ve ileride küçük Joel’in güzel kahkahasını ve diğer çocuklarının Joel’e olan sevgisini de oyuna katmak istediğini belirtiyor.

Submit a Comment