Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

HIV’e Karşı Önlemde PlayForward

HIV’e Karşı Önlemde PlayForward
Seçil Uygungil

2009 yılında HIV enfeksiyonlarının %39’u 13 ile 29 yaş arasındaydı. Bu oranı düşürmek için kolları sıvayan Dr. Kim Hieftje, Games for Health’in Boston’daki konferansında yeni HIV önleyici iPad oyunu PlayForward: Elm City Stories’i tanıttı.

Oyun yaşları 10-14 arasında değişen ve henüz cinsel hayata başlamamış gençler için geliştirildi. Bu yaş grubundaki çocukların video oyunlarına karşı ilgisini olumlu yönde kullanmak isteyen Dr. Kim Hieftje böylelikle HIV’e karşı daha bilinçli ve güvenli seks hayatı olan bir gençlik yetiştirmek istiyor.

PlayForward her öğrencinin bir avatar aracılığıyla bağlandığı, yedinci sınıftan liseye geçene kadar oynadığı bir oyun. Bu avatar aracılığıyla öğrenciler, gelişim çağındaki çocukların günlük problemlerinin bulunduğu mini oyunlar sayesinde HIV’e karşı bilinçlenebilir.

Öğrencilere riskler hakkında bilgilendirmenin ve HIV’e karşı güvenli bir seks hayatı için kondom kullanımını öğretmenin yanında, akran baskısına rağmen istemedikleri durumlarda ‘’Hayır’’ diyebilmelerini sağlamak başlıca hedefler arasında.

Çizgi roman stilinde yapılan oyunda öğrenciler yanlış kararlar almaya zorlanıyor ve daha sonrasında güvenilir seçimlere doğru gitmesi sağlanıyor. Öğrenci doğru bir karar aldığında ise puan kazanıyor.

Şimdiye kadar 54 öğrenci oyunu bitirdi. Ocak’ta başlayan Hieftje’nin takımı bu yaz 90-100 öğrenci incelemesi bekleniyor. Denemenin sonunda toplamda 330 genç kaydedilmiş olacak. Karşılaştırma için öğrencilerin bir kısmı PlayForward oynarken diğerleri iPad Store’dan indirilebilen sıradan oyunları oynuyorlar.

Submit a Comment