Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Teknolojilerle Yapay Organ Üretimi

Yeni Teknolojilerle Yapay Organ Üretimi
Buğrahan Ceylan

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Departmanı tarafından sunulan istatistiklere göre dünyada yaklaşık 110 bin kişi organ nakli için beklemekte ve hergün 18 kişi organ nakli sırasında beklerken hayatını kaybetmektedir.

Bu sebeple organ nakli konusunda, yeni teknolojilerin yardımıyla pek çok farklı araştırma sürdürülmektedir. Henüz başlangıç seviyesinde olan ve Wake Forest Institute for Regenerative Medicine tarafından yapılan araştırma ise, organ nakli ameliyatlarının daha kolay olmasını ve bekleme süresinin kısaltılmasını amaçlamaktadır.

Enstitüde bulunan araştırmacılar, insan vücuduna kolaylıkla uyum sağlayabilecek yapıda olan ve 3D yazıcılar sayesinde üretilebilen bir teknik geliştirmektedirler. Zarar görmüş organın yerini alabilecek bu 3D yazıcı ürünün ortaya çıkması ise yalnızca 7 saatlik bir sürece ihtiyaç duyuyor.

Üretilecek yapay organ için ilk etapta hastadan belli boyutlarda bir doku alınıyor ve 3D yazıcının yapay organı üretmesi için kullanılabiliyor.

Aşağıdaki videoda enstitü müdürü Anthony Atala, 3D yazıcılar sayesinde yapay organların nasıl üretilebileceğini detaylı bir şekilde anlatıyor. Araştırma şimdilik başlangıç seviyesinde ve klinik araştırma düzeyinee geçebilmesi için belli bir süre daha geçmesi gerekiyor.

Submit a Comment