Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM Watson Health ve ADA’den Diyabete Dijital Müdahale

IBM Watson Health ve ADA’den Diyabete Dijital Müdahale
Kubilay Han Uluerim

IBM Watson Health ve American Diabetes Association, diyabet hastalığı ile ilgili yeni tedaviler üretmek amacıyla, klinik ve araştırma verilerinin analiz edilmesi için ortaklığa girdiler. 

Ortaklığın duyurulması American Diabetes Association’ın (ADA) yıllık bilimsel pow wow konferansında yapıldı. Amaç: verileri kullanarak doktorlar, araştırmacılar ve hastalar için bilişsel uygulamalar oluşturmak. Watson Health ve ADA 300.000 hasta kaydını analiz ederek, tedavi sonuçları, hastalık ve bakım üzerine araştırma yapıyorlar.

CeBIT 2011

IBM’e göre, Watson’ın uygulama programlama arayüzü (API), daha önceden sektörde 2 yıl kullanılmış.

Ön izlemesi Ocak ayında yapılan bilişsel uygulamanın ana hatları IBM tarafından belirlenirken, Watson Health ise Novo Nordisk, Medtronic ve CVS Health ile çalışarak diyabet hastaları için uygulamalar geliştiriyor.

Ortaklık sonucu açıklananlar şöyle:

  • Medtronic ve Watson Health, Sugarwise adlı bilişsel bir uygulamanın taslak halini tanıttılar. Beta aşamasında olan uygulama, çeşitli modelleri tespit edebilmek için glikoz gözlem verilerini analiz ediyor. Belirtilene göre, Sugarwise diyabet hastalarına günlük yardımcı olmayı hedefleyen bir uygulama. Medtronic ve Watson Health, Medtronic pompaları için otomatik olarak insülin dozunu artıran sistemler üzerine çalışıyor.
  • Dijital sağlık şirketi HelpAround, Watson’ın kişilik analiz teknolojisini kendi platformuna uyarlıyor. Bu platformun diyabet tedavisi için özelleştirilebileceği söyleniyor.
  • IBM, İsrail’in en büyük 3. sağlık bakım organizasyonu HMO Maccabi ile çalışarak diyabet tedavisini geliştirecek aygıtlar ve modeller üretmeye çalışıyor. Amaç: Yapay zekayı kullanarak hasta kayıtlarını analiz edip kişiselleştirilmiş tedaviler oluşturmak.

IBM’in temel amacı ise Watson’ı eğiterek diyabet verilerini anlamasını ve önerilerde bulunmasını sağlamak. Watson’ın kaynağı, ADA ile ilgili sağlık bilgileri, destek grupları, idare ve eğitimle ilgili 66 yıllık veri içerecek.

Submit a Comment