Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM ve Fiocruz’dan Zika Virüsüne Dijital Darbe

IBM ve Fiocruz’dan Zika Virüsüne Dijital Darbe
Kubilay Han Uluerim

IBM bu hafta yaptığı açıklamada Zika virüsüyle mücadele etmek için Brezilya Sağlık Bakanlığı’na bağlı araştırma enstitüsü Oswaldo Cruz Foundation ile çalışacağını duyurdu.

Yapılan duyuruda en çok dikkat çeken şey ise Android telefonlu kişilerin hesaplama gücünü kullanan OpenZika projesiydi. Bu proje kapsamında geliştirilen ücretsiz uygulamayı dileyen herkes indirebiliyor. Telefonların ekstra hesaplama gücünü kullanan bilim adamları, kimyasal maddeleri görüntüleyerek Zika tedavisi uygulanacak hastaları tespit ediyorlar.

IBM’in açıklamalarına göre; ilk iki ayda projeye dünyanın her yanından 50.000’den fazla gönüllü başvurmuş; 4000 yıllık hesaplama süresine eşdeğer bağış yapılmış ve 20.000 sanal deney gerçekleştirilmiş. Bu faaliyetlerin toplamda 1.5 milyon dolarlık masrafı ortadan kaldırdığı da açıklanan bilgiler arasında.

OpenZika-Project-eHealthNews-470x250

“Fiocruz” şeklinde kısaltılan Oswaldo Cruz Foundation, bu süreçte IBM’den aldığı destekle hackathon tabir edilen ve 70 mobil uygulama geliştirici firmanın katılacağı bir takım çalışmasını da yürütecek. Bu ekibin geliştirdiği uygulamalar yerel halkın Zika taşıyan sivrisinekleri tanımlamasına ve sağlık duyurularını takip etmesine yardım edecek. IBM bu aşamada bulut teknolojisi hizmeti verecek ve yazılım geliştiricilerin bulunması için maddi yardım yapacak.

IBM ve Fiocruz aynı zamanda bir IBM aygıtı olan SpatioTemporal Epedemiological Modeler’ı (STEM) kullanarak hastalığın yayılma grafiğini çıkaracak; coğrafya, hava, zaman akışı, seyahat modelleri, yollar ve havalimanlarını hesaba katacaklar. Ek olarak, Zika ve taşıyıcı sineklerle ilgili sosyal medyada Portekizce paylaşımlar kontrol edilecek.

Submit a Comment