Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Dünyasında Google

İlaç Dünyasında Google
Onur Tuhta

Daha önceden yayınladığımız yazıda da sizlere tanıttığımız Google Knowledge Graph ile gelişecek Google aramalarından reçeteli ilaçlar da etkilenecek gibi görülüyor. Çünkü, eski Google OneBox görüntülerine göre, yeni düzenlenen ürün hakkındaki bilgiler FDA ya da Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin kaynakları kullanılarak, kullanıcıya ürünün küçük bir bilimsel özetini sunmaktadır. Yani firmaların sitelerinin ya da ürünlerin mikro sitelerinin reklamlarla üst sıralara çıkarması çok fazla bir şey ifade etmeyecek, Knowledge Graph destekli, ürün hakkında özet bilgiyi direkt kullanıcının karşısına çıkartan arama görüntüleri değer kazanacaktır.

Ancak Amerikan İlaç Araştırmacıları ve Üreticileri’nin belirlediği ve 2009’dan bu yana yürürlükte olan ilaç tanıtım talimatlarına göre, herhangi bir ilacın, herhangi bir hastalığa iyi gelip gelmediği, hangi durumlarda kullanılacağı belirtilemeyecektir. İnternet ortamının doğrudan tüketiciye hitap ettiği varsayıldığından dolayı bu karar uygulanmaktadır. Kısıtlamanın en önemli nedenleri ise, yine daha önceden belirttiğimiz gibi internet aramalarının tüketici kararlarına olan büyük etkisi, internet kullanıcılarının bir sağlık profesyoneline danışmadan ürünü deneme olasılığı ve ilaç tanıtımlarında Google’ın birçok kez uyarılmasıdır.

Ürün ya da firmaların sitelerini üst sıralarda görülmesi için başvurdukları Google reklamlarıyla ilgili düzenlemelerde ise, standart bir kutu tasarlanmıştır. FDA, Google ve ilaç şirketlerinin uzun süreli görüşmeleri sonucu kararlaştırılan bu tasarımın taslağını aşağıda görebilirsiniz.

Google’daki bu gelişmelerden sonra bu duruma yerel pazarımızda; kurumlarca, bakanlıkça ve ajanslarca ne kadar ön görülü yaklaşılır bilinmez ama reçeteli ilaçların internetteki varlıklarıyla ilgili stratejik bir güncelleme gerekecek gibi görünüyor.

Submit a Comment