Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Telefon Kullanımının Getirdiği Sağlık Sorunları

Mobil Telefon Kullanımının Getirdiği Sağlık Sorunları
Ceren Gülpınar

Tıp uzmanlarına göre cep telefonları, operatörler tarafından yapılan iddiaların aksine, insan vücudu metabolizmasında olumsuz değişikliklere neden olan etkenlere sahiptir.

Maulana Azad Medical College Radyosyon Onkoloji Profesörü Manoj Sharma: “Bilinenlerin aksine kanser, cep telefonlarına bağlı olan tek sağlık sorunu değildir. Yorgunluk, uyku bozukluğu, konsantrasyon ve sindirim bozukluğunun mobil telefon kullanımı ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.” diyerek, mobil telefon kullanımının olumsuz etkenlerine değindi.

India International Centre‘da, geçtiğimiz cuma günü “Cep Telefonu Radyasyonu ve Sağlık” konulu bir tartışmada konuşmacı olarak yer alan Sharma, daha önce uzun süreli cep telefonu kullanımının sağlık üzerine etkilerini içeren hiçbir araştırmanın yapılmadığını vurguladı. Tıp uzmanları ise bunu doğruluyor ve uzun süreli cep telefonu kullanımlarının, insan vücudu metabolizmasında olumsuz etkilere yol açtığını savunuyorlar.

Araştırmacılara göre, kullanımları her geçen gün daha da artan telefonların, insan sağlığı üzerindeki etkilerinin hızlı bir şekilde ele alınması gerekiyor. Yapılacak olan araştırmaların sonucundan, kullanıcılar kadar etkilenecek bir diğer kesimin de cep telefonu operatörleri olması bekleniyor.

 

Submit a Comment