Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimler İçin Yeni Bilgi Bankası

Hekimler İçin Yeni Bilgi Bankası
Onur Tuhta

İnternetle birlikte ve özellikle Web 2.0’ın gelişmesiyle daha da fazla kullanılan crowdsourcing (kitlelerin kaynak yaratması) kavramı bilgi paylaşımı açısından önemli bir yerdedir.

Cureus adlı tıbbi oluşum da bu kavram temelinde inşa edilmiştir. Cureus, yayınların hızlı bir şekilde hekimlere ulaşmasını sağlayan bilimsel bir platformdur. Siteye makaleleriyle katkıda bulunan hekimlerin yayın haklarının koruyan oluşum, ayrıca yayınların daha geniş kitlelere ulaştırılmasını da sağlamaktadır. Benzer paylaşım platformları gibi, içeriklerin sosyal medya kanallarında paylaşılmasına ve oylanmasına da fırsat verilmektedir.

Platformu oluşturan, Stanford Üniversitesi beyin cerrahı John Adler; içerik üretimindeki yeni gelişmelerle tıp dünyası arasındaki uyumu yakalamak amacıyla katılım teşvikli crowdsourcing kavramını benimsediklerini belirtmiştir.

Tıbbi makalelerin yayınlandığı popüler veritabanlarından birisi olan PubMed Central’ın içeriklerindeki eksiklikleri nedeniyle Cureus iyi bir alternatif olacak gibi görünüyor. Ayrıca mevcut birçok tıbbi dergilerinin paralı olması nedeniyle bilgilere ulaşmakta zorluk çekenleri göz önüne aldığımızda, bu yeni platform, araştırmacılara büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Geçtiğimiz hafta yayın hayatına başlayan site, her crowdsourcing temelli oluşum gibi, katılımcıların yarattığı kaynaklarla değerleneceği için yine en büyük sorumluluk kullanıcılarına düşecektir.

Submit a Comment