Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Çoraplar Diyabetli Hastalarda Ayak Yaralarını Önleyecek

Akıllı Çoraplar Diyabetli Hastalarda Ayak Yaralarını Önleyecek
Özge Uçar

San Francisco merkezli bir girişim, geliştirdiği sensörlü çoraplar ile diyabetik nöropatiye bağlı gelişen ayak yaralarını ortadan kaldırmak istiyor.

Diyabetin ileri aşamalarında gözlenen diyabetik nöropati, yüksek kan şekeri sonucu sinir hücrelerinde harabiyet meydana gelmesi ve buna bağlı uzuvlarda hissizlik ve ağrı gelişmesi durumudur. Özellikle ayaklarda yaşanan his kaybı, hasta ayağını yaraladığında ya da yaktığında herhangi bir acı duymadığı için problemin geç fark edilmesine ve tedavi edilmesi oldukça zor olan ayak ülserlerinin oluşmasına sebep olabiliyor. San Francisco merkezli Siren adlı bir girişim, geliştirdiği inovatif giyilebilir teknolojiyle diyabetik nöropatiden muzdarip birçok hastanın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

“Siren Diyabetik Çorap” olarak adlandırılan ürün, sensörlü çorap ve çorapla senkronize çalışan bir akıllı telefon uygulamasından oluşuyor. Sensörler aracılığıyla hastanın ayak sıcaklığını ölçen akıllı çorap, bluetooth üzerinden verileri anlık olarak akıllı telefon uygulamasına gönderiyor. Böylece ayak sıcaklığındaki artıştan yaralanma ve yanma gibi kazalar tespit edilerek hastanın, bakıcının ya da doktorun durumdan haberdar olması sağlanıyor.

Abonelik sistemiyle hizmet verecek olan Siren, her 6 ayda bir kullanıcıların adreslerine ayak numaralarına uygun çorap paketleri gönderecek.

Kaynak: Medgadget

 

Submit a Comment