Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Parkinson Hastaları Artırılmış Gerçeklik Uygulaması ile Daha Kolay Yürüyecek

Parkinson Hastaları Artırılmış Gerçeklik Uygulaması ile Daha Kolay Yürüyecek
Özge Uçar

Rice Üniversitesinden bir araştırmacı ekibi, Parkinson hastalarının odaklanmalarını arttırarak istemsiz hareketleri azaltmak için yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Artırılmış gerçeklik destekli uygulama, görsel ve duysal işaretler yoluyla hastaların hareket fonksiyonlarını iyileştirmek istiyor.

Yürüme güçlüğü Parkinson hastalığının en ciddi problemlerinden biridir. Parkinson’un denge, refleks ve hareket kabiliyeti üzerinde yaptığı hasara bağlı olarak hastaların yürüyüşlerinde bozukluklar meydana gelir. Rice Üniversitesinde bir grup biyomühendislik öğrencisinin geliştirdiği mobil uygulama, Parkinson hastalarının yürüme kabiliyetlerini iyileştirmeyi hedefliyor.

Vücudun hareketini kontrol eden beyin hücrelerinde yaşanan fonksiyon bozukluğu sonucu Parkinson hastalarının kol ve bacakları istemsiz hareket eder. Daha önce gerçekleştirilen çalışmalarda, hastalara tekrar eden düzenli sesler dinletildiğinde ve görsel işaretlere odaklanmaları istendiğinde istemsiz hareketlerin azalarak hastaların yürüme ve konuşma gibi fonksiyonlarında ilerlemeler kaydedildiği görülmüştü. Araştırma ekibinin tasarladığı artırılmış gerçeklik (AR) destekli uygulama, bu çalışma verilerinden yola çıkarak tasarlandı. Uygulama, uygun ses tonları eşliğinde hastanın yürüdüğü yol üzerine görsel işaretler ekleyerek kişinin yürüyüş becerisini geliştirmek istiyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment