Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Devleri Yapay Zeka Şirketleriyle Birlikte Çalışıyor

İlaç Devleri Yapay Zeka Şirketleriyle Birlikte Çalışıyor
Özge Uçar

Ar-Ge süreçlerini daha verimli hale getirmek isteyen ilaç şirketleri, çözümü sağlık alanında faaliyet gösteren yapay zeka şirketleriyle işbirliğine gitmekte buldu. Yapay zeka şirketleri ve ilaç sektörü arasında kurulan bu yeni ortaklık, yeni ilaçların keşfine bambaşka bir boyut kazandırabilir. Yeni ilaç geliştirmek için çalışan yapay zeka girişimleri ve birlikte çalıştıkları ünlü ilaç şirketlerini haberimizde bulabilirsiniz.

İlaç şirketleri yeni etkin madde ve ilaç formüllerinin geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarına her yıl yüz milyarlarca dolar harcıyor. Buna karşılık, geleneksel teknikler kullanılarak keşfedilen yeni ilaç moleküllerinin % 90’ından fazlası hastalar üzerinde test edildiğinde başarılı sonuç vermiyor. Ayrıca, Ar-Ge süreci oldukça maliyetli olduğu için yeni bir ilaç keşfedilip klinik kullanımı onaylansa bile bu ilaçların % 75’i, piyasaya sürüldüklerinde satışlarından elde edilen kar, geliştirme maliyetini karşılamıyor. Mevcut durumdan ötürü birçok ilaç şirketinin son dönemde ARGE faaliyetlerini sınırladığına işaret eden analistler, yeni ilaç geliştirmeye ayrılan bütçenin 2020 yılında sıfıra inebileceğini belirtiyor. Vaziyet iç karartıcı olsa da ufukta beliren yeni bir çözüm, milyonlarca hastaya umut oldu: Yapay zeka sayesinde çok daha küçük bütçelerle çok daha etkili ilaç araştırmaları yapmak mümkün.

Halihazırda ilaç geliştirme sürecini daha verimli hale getirmeye odaklanan çok sayıda yapay zeka şirketi var. Bu şirketlerden Benevolent AI‘dan size geçtiğimiz aylarda bahsetmiştik. Benevolent AI ve benzeri teknoloji şirketleri tarafından geliştirilen yapay zekalar, çok kısa bir sürede sonsuz molekül alternatifi arasından hastalığı tedavi edecek en uygun molekülü seçebiliyor ve insan vücudu üzerinde en verimli şekilde etki gösterecek ilaç formülasyonunu tanımlayabiliyor.

Büyük ilaç şirketleri, Ar-Ge süreçlerinde yapay zekanın sunduğu imkanlardan yararlanmak için değişik yapay zeka girişimlerini satın alarak bünyesinde yeni departmanlar kurduğu gibi kimi zaman da bu girişimlerle proje bazlı ortaklıklar geliştirebiliyor. Aşağıdaki tabloda, ilaç devlerinin ve bazı önemli teknoloji şirketlerinin yeni ilaç geliştirme sürecinde birlikte çalıştığı yapay zeka girişimlerini görebilirsiniz:

https___blogs-images.forbes.com_yiannismouratidis_files_2018_12_sdfsdf-1-1200x1687

Yapay zeka destekli ilaç geliştirme şirketlerinin ülkelere göre dağılımı ise şöyle:

https___blogs-images.forbes.com_yiannismouratidis_files_2018_12_WORLD_EXPERTS (1)

 

Sağlık alanında faaliyet gösteren yapay zeka girişimlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Belki önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu şirketlerden bazıları ilaç sektöründe eşi benzeri görülmemiş gelişmelerin yaşanmasını sağlayabilir. Yapay zeka sayesinde her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olan ve henüz tedavisi geliştirilememiş hastalıkları tamamen ortadan kaldırmaya hiç olmadığımız kadar yakın olabiliriz.

Kaynak: Forbes

Submit a Comment