Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Sektörü Sosyal Medyayı Nasıl Dinlemeli

İlaç Sektörü Sosyal Medyayı Nasıl Dinlemeli
Buğrahan Ceylan

Artık neredeyse her endüstri sosyal medyanın sunduğu benzersiz fırsatlardan faydalanmak için uğraşmaktadır. Hedef kitleleriyle çift yönlü iletişime geçmek, müşterileriyle etkileşime geçebilmek pazarlama taktiklerinin olmazsa olmazlarından. Buna rağmen, ilaç şirketleri dünya çapında sosyal medyaya tam olarak dahil olmaya isteksiz görünmektedir.

Ağır ve kesin düzenlemelerle çevrilmiş olan ilaç şirketleri, bu düzenlemeler sebebiyle sosyal medyaya tam olarak dahil olamamaktadırlar. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu konuda oldukça sıkı olmakla birlikte, son zamanlarda mobil uygulama alanına dahi el atmış bulunmaktadır.

Bu kurallar bütününe rağmen, hastaların sesini dinlemenin, tecrübe sahibi sağlık çalışanları ile beraber çalışmanın önemini ve değerinin git gide daha da farkında olan ilaç sektörü, sosyal medyada yer alabilmenin ve kurallar çerçevesinden dışarı çıkmadan aktif olabilmenin imkanlarını araştırmaktadır. Bu stratejiyi oluşturmanın en mantıklı yolu ise, çeşitli sosyal medya takip sistemlerini kullanarak internette bulunan hasta ve sağlık profesyonellerini takip edebilmektir.

1-      Hangi ürün, hangi platformda tartışılıyor?

İlaç şirketlerinde çalışan sosyal medya uzmanlarının ya da temsilcilerinin dikkat etmesi gereken pek çok kural bulunmaktadır. Örneğin, bir hastanın ürün ile ilgili yaptığı olumlu eleştirinin beğenilmesi ya da paylaşılması dahi FDA’in gözlerinin  ilaç şirketlerine çevrilmesine sebep olabilir. Etkileşime girmeden yapılabilecek en doğru hareket ise dinleyerek, gözlemleyerek analiz etmeye çalışmaktır. Facebook, Twitter ya da diğer hastalar için hazırlanmış sosyal medya platformlarını incelemek ve yapılan yorumları, eleştirileri dikkate alabilmek oldukça önemli.

2-      Anahtar kelimelere bağlı alarm sistemi kurulması

Hasta ve sağlık profesyonellerinin nerede ve ne kadar aktif olarak bulunduğunu belirledikten sonra yapılması gereken diğer bir adım ise, bu yorumlara bağlı olarak bir alarm sistemi kurmaktır. Şirketler tarafından belirlenmiş belli anahtar kelimeler yardımıyla kurulabilecek bu sistemler, ürün hakkındaki olumlu ya da olumsuz içeriklerin belirlenmesinde, incelenmesinde ve önlem alınmasında büyük önem taşıyabilir. Bu sayede, dijital alanda ortaya çıkabilecek herhangi bir kriz anında, ilaç şirketlerinin anlık olarak önlem alması sağlanabilmektedir.

3-      Planlama

Herhangi bir ilacın bir hastaya yan etki yapması durumunda ya da çıkabilecek bir kriz anında ilaç şirketlerinin çalışanlarının ne yapması gerektiğinin planlanması gerekmektedir. Eğer bir ürün hakkında kötü yorum ve eleştiriler artarsa ne gibi önlemler alınabilir, ne yapılabilir belirlenmesi gerekmektedir.

Submit a Comment