Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aşılar Hakkında Bilgi Edinmenin En Popüler Yolu: Twitter

Aşılar Hakkında Bilgi Edinmenin En Popüler Yolu: Twitter
Buğrahan Ceylan

Sağlık bilgisi edinme yolları içinde Twitter, özellikle aşılar hakkında içerdiği güncel haber ve bilgilerle güvenilir ve popüler bir bilgi kaynağı haline geldi. Özellikle 2012 ocak ayında, Texas Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, aşıyla ilgili 9,510 tweet atılmıştır.

Tüm bu tweetler içinden araştırma evrenine alınan 2,580 gönderi yüksek oranda paylaşım oranı alarak, bu konudaki etkileşim oranını artırmıştır. 2,580 tweetin %33’lük kısmı, aşıyla ilgili olumlu bir fikir barındırırken, %54’ü nötr, %13’ü ise negatif içerik barındırmaktadır. %14’lük kısmı ise bu tıbbi bilgi barındırmaktadır.

Atılan bu tweetler içinde en çok endişe edilen konuların başında; çocuklar için geliştirilen sıtma aşısı, meme kanseri için geliştirilen NeuVax E-75, herpes aşısının etkinliği gelmektedir.

Bu tweetlerin içinde ayrıca sağlık odaklı web sitelerinin de bilgisi verilmiştir. Bu bilgilerin içinde bahsi en çok geçenler; 341 linkin %16’lık kısmıyla WebMD, %13 ile The New York Times, %12 ile American Medical Association’dır.

Analiz sonuçlarına göre, sosyal medya kullanıcıları sağlık bilgisi edindikleri kaynakları kendi takipçileri ile paylaşma tercihini yapmaktadır. En çok paylaşılan bilgilere bakıldığında ise bu bilgilerin sürekli olarak retweet edilen ve bahsi geçen yazılar olduğu görülüyor yani Twitter kullanıcıları bir bilginin doğruluğuna retweet sayısına göre karar verebilmektedir.

 

Submit a Comment