Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Firmalarının Sosyal Medyada Bulunması İçin Üç Geçerli Sebep

İlaç Firmalarının Sosyal Medyada Bulunması İçin Üç Geçerli Sebep
Buğrahan Ceylan

Pharmaphorum Media kurucusu ve direktörü Paul Tunnah, ilaç sektörünün sosyal medyayı niçin kullanması gerektiği ile ilgili ayrıntılı bir makale hazırladı. Bu makale özetle 3 farklı konu üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

En önemli üç maddeden bahsetmek gerekirse:

1- Halkla ilişkiler: Doktorlar, hastalar ve toplumla daha iyi bir iletişim

İlaç sektörünün genel anlamda çok iyi bir itibarının olduğu söylenemez. Fakat bu durum sosyal medya ile sağlanabilecek olan iletişim modelleri ile çözülebilecek bir konu. Sosyal medya doğası gereği çift yönlü ve etkileşime oldukça açık bir mecra. Bu tür bir iletişim kanalı, doğru strateji ile kullanıldığında ilaç firmaları için mucizeler yaratabilecek bir araca dönüşebilmektedir. Aynı şekilde yanlış ve özensiz kullanım da ise potansiyel riskler çok fazladır. Fakat bu kanalların çeşitliliği ve tür farkları, firmaların farklı yönlerini hastalara ayrıntılı olarak sunabilmelerine olanak sağlıyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse; görsel öğelerin paylaşımında sıkça kullanılan Pinterest, ilaç firmaları için oldukça etkili ve farklı bir iletişim kanalı sunabiliyor. Firmaların Pinterest üzerinde oluşturabilecekleri “board”lar sayesinde hastalar, yapılan bilimsel çalışmaların hangi ortamlarda ve ne şekilde yapıldığı ile ilgili fikir edinebilirler.

Aynı şekilde LinkedIn platformunda firmayla ilgili güncel gelişme ve iş ilanlarının yayınlanması, geniş bir kitle tarafından ilgi odağı olmasında etkili olabilir. Daha popüler ve genelde sosyal medya algısında ön plana çıkan Twitter ve Facebook mecraları ise duyuru yapmak ya da sosyal sorumluluk projelerinin sunulması için en uygun kanallardandır.

2- İlaçlar hakkında şikayet ve eleştirileri alabilmek

Dünyada yanlış ilaç kullanımı aslında oldukça büyük bir problem. Neyse ki özellikle mobil uygulamalar sayesinde, hastaların hangi ilaçları ne şekilde kullanacağını söyleyen ya da hatırlatan sistemler mevcut. Yanlış ilaç kullanımının olumsuz sonuçları direkt olarak firmaları etkileyeceğinden, bu kapsamdaki tüm problemleri sosyal medya aracılığıyla dinlemek ve gerektiğinde müdahalede bulunmak da aslında önemli bir fırsattır.

İlaçların kullanımı ile ilgili bilgi paylaşımı ya da hastalardan – sağlık uzmanlarından gelebilecek soruları yanıtlamak, firmanın şeffaflığı ve pozitif imajı üzerinde iyi bir etki bırakacaktır. Sadece etki bırakmak için değil aynı zamanda tüketicilerden gelen şikayetlerin izlenmesi ve dikkate alınması olabilecek felaketlere de engel olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki, yanlış ilaç kullanımı ve ardında hastanın durumunun kötüleşmesi, mevcut ilaçların etkisini azaltabileceği gibi, satış ve itibar yüzdelerini de negatif olarak etkileyecektir.

3- Hastalardan gelen yorumlar gerçeği yansıtır

İlaçların üretim aşamasında yapılan klinik araştırmalar aslında her zaman gerçeği yansıtamamaktadır. Fakat sosyal medya analizi ve elde edilecek olan veriler, firmaların hedef kitlelerine ve özelliklerine daha kolay ulaşabilmelerini sağlayacaktır.

Bu analizler özellikle, yeni medya kanallarında yapılacak olan “anahtar kelime” bazındaki araştırmalarda iyi sonuç vermektedir. Sağlık hizmetleri sağlayıcıları için bir ilacın piyasaya sürüldükten sonra elde edilecek olan verileri oldukça büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya ise bu bilgileri edinmek için en etkili yollardan biridir.

Makalenin tümüne erişmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Submit a Comment