Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nden Hastalara Özel Uygulamalar

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nden Hastalara Özel Uygulamalar
Buğrahan Ceylan

Modern tıbbın birincil ilkelerinden bir tanesi, hasta için en uygun tedavinin belirlenmesi sürecinde, bu tedaviye hasta ile ortaklaşa karar verilmesidir. Çünkü önerilen tedaviler bazen hastaların bu konuda karar vermesini ve belli bir süre üzerinde düşünmesini gerektirebilmektedir.

Hastaların tedavi yöntemlerinde bir karar vermesi ise, ancak hastanın önerilen tedavi hakkındaki riskleri öğrenmesine ve diğer tedavi yollarının ne olduğu hakkında bir fikre sahip olması sayesinde gerçekleşebilir. Bu yol ile bilgi sahibi olan ve tedavi şekline onay veren hastanın, doktoruyla daha uyumlu bir şekilde anlaşabilmesine ve tedavinin daha verimli geçmesine sebep olabilmektedir.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), doktor ve hasta iletişimini güçlendirebilecek ve hastanın tedavi sürecinde belli kararları verebilmesine yardımcı olabilecek bir dizi ücretsiz mobil uygulama geliştirdi.

NHS tarafından geliştirilen bu uygulamaların her biri, sağlık profesyonellerine karar verme sürecinde yardımcı olmak için kurulmuş olan BMJ Group iş birliği ile geliştirilmiştir.

Belli rahatsızlıklara göre kategorilendirilmiş olan bu uygulamalar, öncelikle hastanın cevaplayabileceği bazı sorular yöneltmektedir. Verilen her bir cevap hastanın daha iyi karar verebilmesine yönlendirmeye amaçlayan beş farklı adıma ayrılmaktadır.

Ortak karar verme süreci sayesinde hem hasta hem de doktor görüşlerini bir araya getirerek en uygun tedavi yolunu seçebilmektedirler. Bu ortak karar verme sürecinin en önemli kısmı hastanın bilgilenmesi olduğu için uygulamalar hasta eğitimi üzerine odaklıdır. Her bir uygulama, farklı hastalıkların farklı tedavi yollarını kullanıcıya göstermektedir. Ücretsiz olan uygulamalar, pek çok farklı yararlı içeriği basit bir ara yüz sayesinde kullanıcıya iletebilmektedir. Ayrıca çoğu içerik açıklayıcı videolardan oluşmaktadır.

 

 

Comments

Submit a Comment