Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Diyaliz

İnternet Dünyasında Diyaliz
Buğrahan Ceylan

Diyaliz, böbrek yetmezliği olan kişilerde, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar aracılığıyla temizlenmesi işlemidir. Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, diyalize girenlerde öncelikle yaşam süresini uzatmış daha sonra da yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır.

Bu yazımızda diyaliz işlemi ile ilgili  internet ve sosyal medyadaki kaynakları okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bulabilirsiniz.

Diyaliz hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- News- Medical.Net – Dialysis News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

2- Science Daily – Dialysis News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

3- CDC – Dialysis

Hem kamu hem de profesyonellere yönelik diyaliz hakkındaki son gelişmeleri, araştırmaları ve istatistikleri sunan bir kaynaktır.

4- WebMD- Dialysis

Diyaliz ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, en son gelişmeler ve teknikler hakkında da yararlı bilgiler bulundurmaktadır. Ayrıca WebMD forumları içinde diyaliz ile ilgili açılmış konu başlıklarına da rastlayabilirsiniz.

5- Kidney Dialysis Information Centre

Diyaliz ile ilgili en son gelişmeleri, okuyucularının anlayabileceği şekilde, karışık tıp terimleri olmadan sunmayı amaçlayan bir haber kaynağıdır.

6- RenalWEB

1999 yılından beri okuyucularına en önemli gelişmeleri sunmayı hedeflemiş olan RenalWEB, diyaliz ile ilgili diğer bilgi ve haber kaynaklarından ayrı olarak gelişmeleri bir günlük gazete titizliğinde sunmaktadır.

7- The New York Time Dialysis

The New York Times, pek çok medikal başlık ile ilgili bilgi kaynağını okuyucularına sunmaktadır. Bu kaynakların içinde hastalıklar, testler, belirtiler,yaralanma durumları ve cerrahi işlemler ile ilgili pek çok makale bulunmaktadır.

8- Healthline – Dialysis

Özellikle zengin ve kaliteli görsel içerikler ile sunulmuş pek çok medikal bilgiyi okuyucularına sunmak amacıyla paylaşım yapan bir haber kaynağıdır.

9- MedLine Plus – Dialysis

MedLine Plus, okucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir.

10-  MedicineNet.com – Dialysis

MedicineNet.com sağlık hizmetleri ile ilgili yayın yapan çevrim içi bir kampanyadır. İnteraktif ve kullanıcı dostu olarak hazırlanmış web sitesiyle, okuyucularına en güncel bilgileri sunmak için çalışmaktadır.

11- NHS Choices – Dialysis

Kullanıcıların kendi sağlık kontrollerini yapabilmelerini kolaylaştırabilmek için gerekli bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlayan bir kaynaktır.

 

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Diyaliz ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

 

 

1- Chronic Positivity

Jeff Sheridan ntarafından hazırlanan bu blog sayfası özellikle kronik rahatsızlıklar hakkında bilgi sunan ve pozitif bir bakış açısıyla yaklaşan bir sayfadır.

 

2- The Daily Dialysis

Bonni Clark tarafından yazılan bu blog sayfası, kocası diyaliz hastası olduktan sonra hayatlarının nasıl değiştiğini paylaşarak okuyucularına destek olmaktadır. 2009 yılından beri düzenli olarak güncellenmektedir.

 

3- Kidney Dialysis News

Dr. John tarafından hazırlanan bu blog sayfası, böbrek rahatsızlıkları ve diyaliz ile ilgili çeşitli kaynakları ve bilgileri okuyucularıyla paylaşmayı planlamaktadır. 2009 yılından beri düzenli olarak güncellenmektedir.

4- Big D and Me

Greg Collette tarafından yazılan bu blog sayfası, böbrek rahatsızlığı yaşayan insanların en sağlıklı ve güvenilir diyaliz teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlamaktadır. 2009 yılından beri düzenli olarak güncellenmektedir.

Podcast Yayınları

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda diyaliz ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- KidneyTalk

Renal Support Network tarafından oluşturulan bu Podcast yayını, böbrek hastalıkları ve diyalizle ilgili pek çok konu başlığını dinleyicilerine sunmaktadır.

 

2- Kidney Health Podcast

American Kidney Fund tarafından oluşturulan bu podcast yayını böbrek hastalıkları ile ilgili geniş çaplı bilgileri dinleyicilerine sunmaktadır.

3- UNC Kidney Center: Patient Education Podcasts

Böbrek hastalıkları ve diyaliz ile ilgili hastaları ve aileleri bilinçlendirmek amacıyla açılmış bir podcast yayınıdır.

 

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, diyaliz işlemi  ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- WebMD – Dialysis Patients Community

Bu platform, böbrek hastası olan ve diyaliz tedavisi gören kişilerin kendi tecrübelerini ve fikirlerini paylaşabilmelerini sağlamaktadır.

2- I Hate Dialysis Message Board

Aslında web sitenin isminden de anlaşılacağı üzerine, diyaliz işleminden tam anlamıyla nefret eden bir hasta tarafından açılan bu platform, diyaliz hastalarının merkezlerde karşılaştığı problem ve şikayetleri paylaşmalarını sağlamaktadır.

3- MedHelp- Kidney Disease and Disorders Community

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, diyaliz alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

4- Inspire – Kidney and Urology Foundation of America Suuport Community

Diyaliz tedavisi gören hastaları, ailelerini ve yakınlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

5- Daily Strength – Dialysis Suuport Group 

“Gerçek insanlardan gerçek tecrübeler” düşüncesini benimsemiş olan platformda, diyaliz tedavisi gören pek çok hastanın görüş ve tecrübelerini okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

 

Facebook Grupları

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, diyaliz alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Global Dialysis

diyaliz 1

Kidney Foundation

diyali 2

Kidney Research UK

diyaliz 3

Renal Association

diyaliz 4

 

Diyaliz Hakkında En Çok Tweet Atan Sağlık Profesyonelleri

Jessica Emler

jessica emler

Dining on Dialysis

 dining on dialysis

 

YouTube

Renalinfo

DaVita Kidney Care

LifeOptions4CKD

 Diyaliz Tedavisi ile İlgili Slayt Gösterileri

 

 

 

Submit a Comment