Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Nefroloji

İnternet Dünyasında Nefroloji
Buğrahan Ceylan

Nefroloji, böbreklerin sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Dâhili tıp bilimlerinden birinin uygulama alanıdır. Böbrek hastalıkları uzmanlığı olarak da adlandırılabilir. Bu yazımızda nefroloji dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını inceleyeceğiz. Alakalı blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar pek çok farklı kaynağa bu yazıda ulaşabilirsiniz.

Öncelikle nefroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı haber kaynakları aşağıdaki gibidir.

Haber Kaynakları

1- Hypertension, Dialysis, and  Clinical Nephrology

Bu sayfa, böbreklerinin sağlığı ile ilgili problem çeken hastalarla ilgilenmekle görevli olan doktor ve hemşirelerin faydalanabileceği bir yerdir. Hipertansiyon ve diyaliz ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap bulunabileceği gibi pek çok medikal cihaz, servis ve hipertansiyon ile ilgili gelişmeleri de sunmaktadır.

2- National Association of Nephrology Technicians/Technologists

NANT derneğinin birincil önceliklerinin içinde, kronik böbrek yetmezliğine sahip hastaların, kaliteli bilgiye erişebilmeleri aracılığıyla rahatsızlıkları  hakkında bilgilendirilmelerini sağlamaktadır.

3- MedPage Today- Nephrology

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPAge Today, nefroloji ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

4- Medscape- Nephrology

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

5- Medical News Today – Urology/Nephrology News

Günlük olarak en son haber ve gelişmeleri yayınlayan sayfa her ay 2 milyon tekil ziyaretçi sayısına sahiptir.

6- Nephrology News

Nefroloji alanındaki yenilikleri bu sayfadan da takip edebilirsiniz.

7- The Medical News – Nephrology News and Research

Nefroloji alanındaki yenilikleri bu sayfadan da takip edebilirsiniz.

8- American Society of Nephrology

The American Society of Nephrology (ASN), sağlık profesyonellerinin eğitimi ve güncel bilgilerle donatılması ile böbrek hastalıklarına karşı savaşmayı amaçlar.

9- Nephrology News and Issues

Nefroloji ile ilgili en son gelişmeleri okuyucularıyla paylaşmayı bir amaç olarak belirleyen web site, ilk olarak 1987 yılında yayın yaptı. Pek çok rahatsızlıkla ilgili güncel forum başlıkları bulundurmaktadır.

Blog Sayfaları

Nefroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı blog sayfaları aşağıdaki gibidir, ayrıca bu blog sayfaları HIPAA gibi kurallar bütününe uygun sayfalardır;

1- Dialysis from the sharp end of the needle

Alanında uzman pek çok farklı doktor tarafından güncellenen bu blog sayfası sağlık endüstrisi içinde nefroloji ile ilgili en güncel paylaşımları barındırmaktadır. Yazarlar hakkında detaylı bilgiyi, blog açıklamasını, arşivleri ve iletişim detaylarını görsele tıklayarak blog sayfasının içinden edinebilirsiniz.

2- Nephron Power

Nefroloji içindeki pek çok konuyu ele alan blog sayfası 15 farklı sağlık uzmanının yazdıkları kaliteli içeriklerden oluşmaktadır. Yeni makaleler ve konu başlıkları, klinik soru-cevap sayfaları, 200-300 kelime arasında değişen önizleme olanaklı tartışma sayfaları ve anonslarla kapsamlı bir blog sayfasıdır.

3- Precious Bodily Fluids

MD, Joel Topf tarafından kaleme alınan sayfa nefroloji alanın medikal eğitim gören öğrencilere ve akademi üyelerine yönelik hizmet vermektedir.

4- The Kidney Doctor

The Kidney Doctor blog sayfası, böbrek hastalıkları ile ilgili konuları, değerli yazarlarının yorumları ile inceleyen akademik bir blog sayfasıdır. Ayrıntılar için görsele tıklayabilirsiniz.

5- Uremic Frost

Dr. Simon Prince tarafından hazırlanan bog sayfası, Prince’in bakış açısıyla güncel bilgileri incelemektedir.

Podcast Yayınları

Hazırlanmış olan ses dosyaları sayesinde, özellikle sürekli hareket halindeyken dahi bu dosyaları dinleyerek bir konuda bilgi sahibi olabilmek artık oldukça kolay. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda nefroloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- Medscape – Nephrology Podcast

Nefroloji ile ilgili en son medikal haberleri yayınlayan bir kaynaktır.

2- American Journal of Kidney Diseases Podcasts

American Journal of Kidney Diseases yayını, daha önce böbrek rahatsızlıkları geçirmiş olan insanların tecrübe ve hikâyelerini paylaşan bir yayındır.

3- PeerView Nephrology Podcast

Bağımsız, profesyonel medikal yayıncılık anlayışıyla içerik üreten PeerView, güncel gelişmelerle birlikte en yeni makalelerden bahseden kaliteli bir yayındır.

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, nefroloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

Topluluklar

1- Doctors Lounge – Nephrology Forum

Tıp öğrencileri ve sağlık uzmanları için hazırlanmış en kaliteli ve popüler kaynaklardan bir tanesi Doctors Lounge’dur. Multimedia içerikleri ile öğretici bilgileri en keyifli şekilde sunan platform, 20.000 farklı medikal bilgi sayfasına sahiptir ve 20 farklı uzmanlıkla ilgili içerik bulundurmaktadır.

2- American Society of Nephrology

Böbrek hastalıklarına karı mücadelede başı çeken gruplardan bir tanesidir. 11,000’den fazla bulunan kayıtlı sağlık uzmanları ile birlikte çalışan topluluk, hayatı daha sağlıklı hale getirmek için mücadele etmektedir.

3- American Journal of Kidney Diseases

Yüksek kalitede klinik bilgileri üyeleri ile paylaşmayı amaçlamış olan grup, böbrek hastalıkları ile ilgili çalışmalar yapan klinisyenler ve bilim adamlarına uygun özel içerikler hazırlamaktadır.

4- Renal Fellow Network

23 Nisan 2008’de kurulan RFN, enteresan nefroloji durumlarını tartışmak, bilimsel verileri incelemek ve en yeni verileri en kolay ve anlaşılabilir formatta sunmaya çalışmaktadır.

5- International Society of Nephrology

Tüm dünyadaki alanında uzman nefroloji ile ilgilenen sağlık uzmanlarını bir araya getirmeye amaçlayan grup, aynı zamanda uzmanlar için hazırlanmış kaliteli ve eğitici içerikleri de paylaşmaktadır.

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak, gelişmeleri takipçileriyle paylaşmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, nefroloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

American Society of Nephrology

ANNA

Nephrology Now

Medscape Kidney

Symposier Nephrology

Renal Fellow Network

KidneyNews

Renal and Urology News

MNT Urology

The Kidney Group

Nefroloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Joshua Schwimmer, MD

Matt Sparks

R. Provenzano, MD

Dr Simon Prince

Joel Topf

Medikal Ansiklopediler:

1- AskDrWiki – Nephrology

Tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık uzmanlarının yararlanması amacıyla açılmış olan AskDrWiki, çevrimiçi medikal bilgi edinmek için güvenilir bilgi ve gelişmeleri sunmaktadır.

2- GANFYD – Nephrology

Herkes tarafından ulaşılması amaçlanan ve her kayıtlı sağlık profesyonelinin, içerikleri yönetebileceği ve ekleme yapabileceği güvenilir bir kaynaktır.

3- Medical Matters Wiki – Nephrology

Güney Alabama Üniversitesi’nin oluşturduğu detaylı bir ansiklopedidir.

4- Wikikidney

Stephen Z. Fadem tarafından kurulan Wikikidney hastalara, sağlık uzmanlarına  ve toplum sağlığını ileriye taşımak için emek harcayan profesyonellerin eğitimi amacıyla kurulmuş bir ansiklopedidir.

Nefroloji ile ilgili YouTube Kanalları:

Konu sağlık olunca, bilgi paylaşımı amacıyla kullanılan kanalların başında ayrıca YouTube gelmektedir.

1- American Society of Nephrology

American Socety of Nepfrology 11.000’den fazla üye sağlık uzmanı ve bilim insanı ile böbrek hastalıkları oranını en aza indirmek ve daha iyi bir yaşam standardı ortaya çıkarabilmek amacıyla çalışmaktadır.

2- Nephrology On-Demand

Tamamen bağımsız olan ve daha önce yaşanmış nefroloji alanındaki hastalıklarla ilgili olaylar üzerinden öğretici kaynaklar paylaşan bir kanaldır.

3- NephCure Foundation

Arama Motorları ve Nefrolofi İle İlgili Arama Sonuçları

Sağlık alanına özel olarak hazırlanmış arama motorları tıpkı Google, Yahoo ve diğer arama motorları gibi çalışmaktadır, tek farkları ise yalnızca sağlık alanında tarama yaptıkları için gereksiz olarak sayılabilecek arama sonuçlarını filtreleyebilmektedirler. Eğer nefroloji ve diğer dallarla ilgili arama yapmak isterseniz aşağıdaki web sitelerini kullanabilirsiniz.

1-WolframAlpha

WolframAlpha, bir arama motoru olmaktan çok aslında internet tabanlı bir veri bulma ve hesap yapma platformudur. Elde edilen bilginin hesaplanmasını ve herkes tarafından ulaşılabilmesini amaçlar.

2- WebMD

WebMD, sağlığınız için yararlı araçlar sunmak bir yana aynı zamanda değerli sağlık bilgilerini de kullanıcılarına sunar.

3- Health on the Net Foundation

Bu arama motoru sayesinde, 1 milyonun üzerinde bulunan sağlıkla ilgili web sitesi arasından en uygun sonuçları kullanıcılarına sunmaya çalışır.

4- HealthLine

Bir medikal bilgi arama motoru olan Healthline, arama sonuçlarında filtrelenmiş ve hataya yer bırakmayacak şekilde sağlık bilgisi ile direkt alakalı web site sonuçlarını vermektedir.

5- Pubmed

PubMed ücretsiz bir biyomedikal veritabanıdır. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır. Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.

Submit a Comment