Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Nöroloji

İnternet Dünyasında Nöroloji
Buğrahan Ceylan

Nöroloji, genel olarak beyin, beyinsapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır. Nöroloji zamanla içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür.

Bu yazımızda nöroloji dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Nöroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir;

1- Medical News Today

Son paylaşılan Nöroloji haberlerini takip edebileceğiniz Medical News Today ile aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.  Beyin, hafıza ve dış dünyayı nasıl algıladığımız ile ilgili pek çok detay burada.

2- Clinical Neurology News

Bağımsız bir şekilde aylık yayın yapan Clinical Neurology News, okuyucularını nöroloji ile ilgili en son gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlamaktadır. International Medical News Group tarafından yayınlanmaktadır.

3- American Academy of Neurology

Uluslararası bir kuruluş olan American Academy of Neurology (AAN) 21.000’den fazla olan kayıtlı nöroloji uzmanları sayesinde hem en son gelişmeleri yayınlamaktadır hem de hastalara en iyi iletişim hizmetlerinden birini sunmaktadır.

4- Medscape

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

Blog Sayfaları

Nöroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı blog sayfaları aşağıdaki gibidir, ayrıca bu blog sayfaları HIPAA gibi kurallar bütününe uygun sayfalardır;

1- Neurophilosophy

Oldukça popüler olan bu blog sayfası UCL’den  henüz yeni mezun olmuş bir öğrenci tarafından kaleme alınmaktadır. Scienceblogs.com üyesi bir sayfadır.

2- Neurotopia

Nöroloji alanındaki yeni konuları okuyucularına sunmayı hedefleyen sayfa, Scienceblogs.com üyesidir.

3- Renegade Neurologist

David Perlmutter tarafından oluşturulan bu blog sayfası Perlmutter’in bakış açısıyla güncel bilgileri incelemektedir.

4- Neurodudes

Neville Sanjana, Bayle Shank ve Stephen Larson tarafından oluşturulan bu blog sayfası nöroloji alanındaki gelişmeleri yayınlayan ve bu gelişmeleri forum benzeri yapısıyla okuyucuları ile tartışmayı amaçlayan bir sayfadır. Kayıtlı tüm kullanıcılar bu sayfada değişiklik yapabilmektedirler.

5- Sharp Brains

Alvaro Fernandez’in oluşturduğu bu sayfa beyin jimnastiği ve bilişsel sağlık alanında araştırmaları yayınlamaktadır.  Blog sayfasının reklam panosu dünyadaki en iyi doktorların ilanlarıyla doldurulmuştur.

 

6- Neurologica

Yazarı Steven Novella olan bu sayfa eleştirel bir bakış açısıyla nörobilim alanıdaki gelişmeleri inceler.

 

Podcast Yayınları

 

Hazırlanmış olan ses dosyaları sayesinde, özellikle sürekli hareket halindeyken dahi bu dosyaları dinleyerek bir konuda bilgi sahibi olabilmek artık oldukça kolay. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda nörolojiile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- American Academy of Neurology Podcast

Haftalık yayın yapan bir nöroloji ile ilgili bir Podcast’tir.

2- Peerview Neurology CME/CNE/CPE Audio Podcast

Bağımsız, profesyonel medikal yayıncılık anlayışıyla içerik üreten PeerView, güncel gelişmelerle birlikte en yeni makalelerden bahseden kaliteli bir yayındır.

3- Lancet Neurology

Aylık  yayın yapan bir Podcast’tir.

4- Neurological Health

South Carolina Medical University tarafından oluşturulan bu yayın, nörolojik fonksiyonlarla ilgili rahatsızlıklar ile alakalı bilgi yayını yapmaktadır.

5- ReachMD Neurology

Yeni yapılan araştırmaları ve gelişmeleri toplayarak kullanıcılarına sunan bir yayındır.

 

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, nöroloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

Topluluklar

1- BrainTalk

Massachusetts General Hospital’da  küçük bir proje olarak başlayan BrainTalk zamanla başarılı ve geniş bir topluluk haline gelmiştir.

2- Neurology Student Doctors Network

Student Doctors Network (SDN) isimli bu platform öğrencilerin, doktorların ve eğitimcilerin oluşturduğu bir platformdur.

3- MedHelp Forum: Neurology (Uzman Forumu)

Nörolojil ile ilgili (Alzheimer, ALS, Beyin Kanseri, Epilepsi vb.) hastalıklar hakkında soru ve cevapların sunulduğu geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan bir forumdur.

4- Inspire- Neurology Community

Nöroloji hastalarını birbirleriyle ve aileleriyle buluşturarak bilgi alışverişi yapılmasını amaçlayan bir topluluktur.

Facebook Grupları

2- American Academy of Neurology

7,000’in üzerinde olan takipçisi ile American Academy of Neurology sayfası Facebook kullanıcılarına en son gelişmeleri sunmayı hedeflemiş bir sayfadır.

3- Neurology Stuff

Nörolojik durumlar ilgili bilgi almak isteyen ve diğer hastalarla iletişime geçmek isteyen kişiler için açılmıl bir gruptur.

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, nöroloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

AAN Public

MedScape Neurology

MNT Neurology News

Neurology Now

Neurology Today

American Academy of Neurology (AAN)

Symposier Neurology

 

 Nöroloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

William Yates, MD

Krista Tibbs

Zack Lynch

Kathryn Welch

Jeff Kraakevik

Dr. Bjorn Krane

Walter Jessen

Brian Moore

Paul de Roos , MD

William P. Cheshire

 

 Nöroloji ile ilgili YouTube Kanalları:

 1- Clin Neurology News

2-  Pediatric Neurologist

Arama Motorları ve Nöroloji ile İlgili Arama Sonuçları

1- WolframAlpha

WolframAlpha, bir arama motoru olmaktan çok aslında internet tabanlı bir veri bulma ve hesap yapma platformudur. Elde edilen bilginin hesaplanmasını ve herkes tarafından ulaşılmasını amaçlar.

2- WebMD

WebMD, sağlığınız için yararlı araçlar sunmak bir yana aynı zamanda değerli sağlık bilgilerini de kullanıcılarına sunar

3- Health on the Net Foundation

1 milyon farklı güvenilir web sayfası içinden size gerekli olan bilgiyi verebilecek bir arama motoru.

4- HealthLine

Bir medikal bilgi arama motoru olan Healthline, arama sonuçlarında filtrelenmiş ve hataya yer bırakmayacak şekilde sağlık bilgisi ile direkt alakalı web site sonuçlarını vermektedir.

Submit a Comment