Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Sedef Hastalığı

İnternet Dünyasında Sedef Hastalığı
Buğrahan Ceylan

Tıp dilinde psoriasis olarak geçen sedef hastalığı, sık rastlanılan, kronik ve kendini tekrar edebilme olasılığı çok yüksek olan bir hastalıktır. Vücudun tüm bölgelerinde ortaya çıkabilecek bu hastalığın en yaygın tipi; plaka tipi sedeftir. Özellikle sırtta, dirsek ve diz bölgelerinde ortaya çıkan hastalığın başlıca sebeplerinden bir tanesi de strestir. Kızarıklaşmış bir  alan üzerinde bulunan derinin, pullanması ve beyaz ince kabuklanmalarla ortaya çıkar. Hastalık, kullanılan tedavi yöntemleri ve stres oranına bağlı olarak hafifleyebilir ya da şiddetini arttırabilir. Bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi stres olduğu için, kişinin içerisinde bulunduğu sosyal ortam ve etkileşimleri de çok önemli. Bu yazımızda psoriasis, sedef hastalığı ile ilgili haber kaynakları, blog sayfaları, podcast yayınları, sosyal medya grupları ve YouTube kanallarını sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak güncel haberlere ulaşabileceğiniz ve internet dünyasındaki kaliteli kaynakları belirtecek olursak:

1- About.com – Psoriasis

Psoriasis milyonlarca insanın sahip olduğu bir deri hastalığıdır. Düzgün tedavi şekli ile Psoriasis’in etkileri minimum seviyeye indirilebilir. Çeşitli semptomları ve tedavi şekillerini öğrenmek amacıyla hazırlanmış bir bilgi kaynağıdır.

2- eMedicineHealth- Psoriasis

eMedicineHealth.com Mayıs 2003 yılında kurulan ve sağlık bilgisi tüketicilerine yönelik olarak hazırlanmış bir web sitesidir. Sağlık uzmanları tarafından, hastalar ve bilgi tüketicilerine yönelik, 900′ün üzerinde makaleyi bünyesinde barındırmaktadır.

3- Everyday Health – Psoriasis

Everyday Health, günlük olarak düzenli bir şekilde kendi sağlık durumlarıyla ilgilenmek zorunda olan ve hastalıklarla ilgili soruları bulunan kişiler için hazırlanmış bir sayfadır.

4- FamilyDoctor.org – Psoriasis

American Academy of Family Physicians (AAFP) tarafından hazırlanan FamilyDoctor.org sitesi, A.B.D.’de bulunan 93.000 aile hekimini temsilen kurulmuş br medikal organizasyondur. Web site içinde bulunan tüm bilgiler sağlık uzmanları tarafından yayınlanmaktadır.

5- Mayo Clinic – Psoriasis

Mayo Clinic, her türlü komplex hastalığın teşhis ve tedavi süreci ile ilgili bilgileri paylaşma amacında olan ve kar gütmeyen bir kuruluştur.

6- Medical News Today – Eczema / Psoriasis News

Egzama ve sedef hastalığı ile ilgili en son tedavi yöntemlerini ve gelişmeleri sunan Medical News Today ile  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Sedef hastalığı ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- The Itch to Beat Psoriasis

Howard Chang tarafından hazırlanan bu sayfada, sedef hastalığı geçiren yazarın deneyim ve tavsiyeleri paylaşılmaktadır.

2- Scratch That Darn Itch

Jo-anne ve Mark Clohesy tarafından hazırlanan bu blog sayfasında sedef hastalığı ile mücadele eden hastaların hikayeleri paylaşılmaktadır.

3- Talkhealth- Psoriasis Blog

Sedef hastalığı, sedef hastalığı, egzama, akne ve alerjiyle ilgili bilgi sahibi olan pek çok blog yazarını bir araya getirerek güncel bilgileri paylaşan bir blog sayfasıdır.

4- About.com- Psoriasis Blog

Psoriasis milyonlarca insanın sahip olduğu bir deri hastalığıdır. Düzgün tedavi şekli ile Psoriasis’in etkileri minimum seviyeye indirilebilir. Çeşitli semptomları ve tedavi şekillerini öğrenmek amacıyla hazırlanmış bir bilgi kaynağıdır.

5- Just a girl with spots

Sedef hastalığı ile ilgili bilgi veren ve yalnızca bir cilt hastalığı olmadığını anlatmaya çalışan bir blog sayfasıdır. Joni isimli genç bir kızın hastalıkla mücadelesini anlatmaktadır.

Podcast yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına Podcast denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda sedef hastalığı ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- MUSC Health Audio Podcasts – Overview of Psoriasis

MUSC Health tarafından hazırlanan bu podcast yayını, Dermatolojist Dr. Bruce Thiers önderliğinde yayınlanmaktadır. Pek çok farklı etkileri olan sedef hastalığının etkileri,semptomları, tedavi şekilleri hakkında bilgi vermektedir.

İnternet Grupları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, sedef hastalığı ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Psoriasis International Network

Psoriasis International Network aracılığıyla, dünyadaki sedef hastalığında uzman kişilerle bilgi alışverişinde bulunabilir, tartışabilir ve toplantılara katılabilirsiniz.

2- Psoriasis.Name

Hastalığın etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için kurulmuş bir bilgi ağı platformudur. Bu platform içinde sedef hastalığı ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerle tanışabilir, belli konuları tartışabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

3- Inspire- Talkpsoriasis Support Community

Sedef hastalığı ile mücadele eden insanların bir araya geldiği en kalabalık topluluklardan biri olan Talkpsoriasis, aynı hastalığa sahip insanların tanışabildiği ve fikir alışverişinde bulunabildiği bir topluluktur.

4- Daily Strength- Psoriasis Support Group

Yaklaşık 1500 sedef hastasının bir araya geldiği bir dayanışma topluluğudur.

5- eHeatlhForum – Psoriasis Forum

Foruma üye olan hasta ve doktorların sedef hastalığı hakkında tartışabildiği bir platformdur.

6- HealingWell – Psoriasis Forum

Healingwell Forumu, sedef hastalarının, ailelerinin ve bilgi sahibi kişilerin bir araya gelebildiği oldukça hızlı bir şekilde büyümekte olan forumdur.

Facebook Grupları:

 

Twitter’da Sedef Hastalığı:

Twitter’da Psoriasis (Sedef Hastalığı) ile ilgili gelişmeleri yayınlayan bazı organizasyonlar şu şekildedir:

Sedef hastalığı ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Medikal Ansiklopediler:

1- GANFYD – Psoriasis

Wikipedia formatında olan web sitesi, sağlık uzmanları tarafından içerikleri üretilen fakat herkese kolay erişim sağlamayı amaçlayan bir web ansiklopedisidir.

 

Sedef Hastalığı İle İlgili Videolar, Animasyonlar ve YouTube Kanalları:

1- National Psoriasis Foundation

2- Psoriasis 360

3- Psoriasis Cure Now

4- Under the Spotlight

Sedef Hastalığı ile İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

Submit a Comment