Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Aşı

İnternet Dünyasında Aşı
Buğrahan Ceylan

Aşılar, vücudumuzun bağışıklık sistemini belirli bir hastalığa karşı kuvvetlendirmek için hazırlanmış biyolojik müdahalelerdir. Aşı, hastalığa sebep olan mikroorganizmanın zayıflatılmış ya da öldürülmüş olan formları kullanılarak yapılmaktadır ve bu yeni formların vücuda verilmesiyle bağışıklık sistemimizin yeni savunmalar inşa etmesi beklenir. Vücut, tanımadığı bu zayıf ve yabancı mikroorganizmaları farkederek tek bir işlem üzerine yoğunlaşır; yok etmek ve benzer bir durum için önlem almak. Bu yazımızda aşılar ile ilgili haber kaynakları, blog sayfaları, podcast yayınları, sosyal medya grupları ve YouTube kanallarını sizlerle paylaşacağız.

aşı

İlk olarak güncel haberlere ulaşabileceğiniz ve internet dünyasındaki kaliteli kaynakları belirtecek olursak:

1- Vaccines.gov

Vaccines.gov her yaştan kitleler için hazırlanmış, aşı ile ilgili son güncel bilgilendirmeleri paylaşan, A.B.D hükümetine bağlı bir web sitesidir.

2- Flu.gov

Flu.gov yine A.B.D hükümetine bağlı olan, özellikle domuz ve kuş gribi salgınlarına karşı bilgilendirme amacıyla kurulmuş bir web sitesidir.

3- Global Alliance for Vaccines and Immunization

Kısaltma haliyle GAVI, özellikle ekonomik açıdan zayıf ülkelerde bulunan çocukların belli hastalıklara karşı korunmaları için hazırlanmış aşılara ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlayan bir kuruluştur.

4- ScienceDaily- Vaccine News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

5- The Vaccine Times

“Bir Doz, Bir Hayat” sloganıyla yola çıkan The Vaccine Times, aşı dünyasındaki bilimsel gelişmeleri sunmak için hazırlanmış bir web sitesidir.

6- Vaccine News Daily

2009 Ekim ayında kurulan Vaccine News Daily, aşı dünyasındaki güncel haberleri okuyucularıyla paylaşan bir web sitesidir.

7- Vaccines Today

Aşı ile ilgili güncel bilgileri sunan ve kullanıcılarının bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

8- Centers for Disease Control and Prevention – Vaccines and Immunizations

Kısaltma haliyle CDC, 60 yılın üzerinde bir süredir daha sağlıklı bir yaşam için; sağlığı korumak ve hastalıkları engellemek amacıyla geniş çalışmalar yapmaktadır. Aşı dünyası ile ilgili oldukça değerli olabilecek bilgileri ve bilim dünyasındaki gelişmeleri sunmaktadır.

9- Medical News Today – Immune System/ Vaccines News

Aşı dünyasındaki en son tedavi yöntemlerini ve gelişmeleri sunan Medical News Today ile aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Aşı dünyası ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Just the Vax

İğne ve aşılar hakkındaki muhtemel risk ve faydalar üzerine bilgi paylaşımı yapan bu blog sayfası, konuyla ilgili kitapları, makaleleri, köşe yazılarını ve resmi tavsiyeleri paylaşmaktadır.

2- The History of Vaccines Blog

College of Physicians of Philadelphia tarafından hazırlanan bu blog sayfasının içerikleri, hazırlanan aşıların daha sağlıklı bir dünya için neler kattığıyla ilgili olmaktadır.

3- The Panic Virus

Seth Mnookin tarafından hazırlanan blog sayfası, aşı karşıtı olan grupların insanları paniğe sürüklemek için neler yaptıklarını anlatan bir sayfadır.

4- VaccineEthics.org

University of Pennsylvania Center for Bioethics tarafından açılan blog sayfası, aşı dünyasıyla ilgili her türlü haber ve gelişmeyi tek bir platform üzerinde toplamayı amaçlayan bir sayfadır.

5- Vaccine Nation Blog

Farklı yazarlardan farklı makaleleri bir araya toplayan ve aşı dünyasındaki yenilikleri farklı perspektiflerle tartışmayı amaçlayan bir blog sayfasıdır.

6- VacciNews

VacciNews.net tarafından editörlüğü yapılan bu blog sayfası, sağlık profesyonellerine ve kamuya en son güncellemeleri sunmak için açılmıştır. Aşı konusunda uzman sağlık profesyonelleri tarafından hazırlanmaktadır.

7- Shot of Prevention

Bağışıklık sistemi ve aşılarla ilgili gelişmelerin tartışıldığı bir platformdur. Bireylere, ebeveynlere ve sağlık profesyonellerine yönelik içerikler sunmaktadır.

 

Podcast yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda aşı ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- MUSC Health Audio Podcast- Vaccine

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, aşı ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Centers for Disease Control and Prevention – Vaccines and Immunization Podcast

CDC tarafından yayınlanan tüm aşı ile ilgili podcastlere buradan ulaşabilirsiniz.

3- Mayo Clinic Podcast – Vaccination Podcast

Mayo Clinic tarafından hazırlanan medikal podcast yayınıdır.

İnternet Grupları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, aşı dünyası ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Healia – Vaccines Online Health Community and Support Group

Healia tarafından açılan bu platform, aşı dünyası ile ilgili tüm bilgilerin ve tecrübelerin paylaşıldığı bir platformdur.

2- MedHelp- Immunization and Vaccine Community

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, aşı konusunda da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

Facebook Grupları:

1- Vaccination

2- Vaccines Save Lives

3- GAVI Alliance

4- The Vaccine Times

Twitter Hesapları:

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır.

Yazımızın bu kısmında, aşı dünyası ile ilgili güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Aşı dünyası ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Aşı dünyası ile ilgili YouTube Kanalları: 

1- Facts About Shots

2- Vaccines Today

3- ImmunizeBC

 

Aşı Dünyası ile İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

 

8-

9-

Submit a Comment