Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Üroloji

İnternet Dünyasında Üroloji
Buğrahan Ceylan

Üroloji, kadın ve erkeklerin üriner sistemleri ile erkeklerin üreme sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Tıbbın bu branş dalı hem idrar yollarını ilgilendiren enfeksiyonların tedavisi gibi üriner sistemin cerrahi problemleri dışında kalan rahatsızlıkların tedavisini, hem de idrar yollarını ilgilendiren cerrahi işlemleri bünyesi altında toplar. Bu yazımızda üroloji dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bulabilirsiniz.

Üroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- Doctors Lounge – Urology

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000′den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000′den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

2- MDLinx – Urology

1999 yılında kurulan MDLinx, sağlık sektörüne çevrimiçi çözümler sunan önemli hizmetlerden bir tanesidir. Amacı, sağlık profesyonelleri ile hastaları belli konu başlıkları altında bir araya getirerek bilgi alışverişini sağlamaktadır.

3- Medical News Today – Urology/Nephrology News

Üroloji ile ilgili en son yöntemleri ve gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

4- MedPage Today- Urology

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, üroloji ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

5- Medscape- Urology

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

6- The Medical News – Urology News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

7- ScienceDaily- Urology News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

8- UroToday

Global olarak alanında uzman ve ismini duyurmuş ürolojistlerin yazılarını barındıran ve son gelişmeleri sunan bir kanaldır.

9- Renal and Urology News

Üroloji alanındaki tüm gelişmeleri sunan ve bu alanda yapılan konferanslar hakkındaki gelişmeleri sunan bir kanaldır.

10- National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse (NKUDIC)

1987 yılında kurulan ve üroloji alanındaki bilgi birikimini daimi olarak ileriye taşımayı hedefleyen bir organizasyondur.

11- American Urological Association (AUA)

1902 yılında kurulan AUA, son gelişme ve araştırmaları yaklaşık 17.000 üyesine ulaştırmayı amaç edinmiş bir kuruluştur.

12- European Association of Urology (EAU)

Avrupa’da üroloji alanında yapılan araştırmaları ve eğitimi üzerindeki lider otorite konumundadır. 16.000 medikal profesyoneli bünyesinde barındırır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Üroloji ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Dr Schoor’s Urology Blog

Richard Schoor tarafından yazılan bu blog sayfası, üroloji ile ilgili konularda farklı fikirleri bünyesinde barındırmaktadır.

2- The Independent Urologist

2006 yılından itibaren düzenli olarak güncellenen bu sayfa, farklı durumlar için pratik çözümler barındırmaktadır.

3- Urology News Blog by Dr. Eric. K. Diner

Dr. Eric Diner tarafından hazırlanan bu blog sayfası, üroloji alanında kullanılan son teknolojiler ile ilgili güncel bilgi sunmaktadır. Ayrıca yeni tedavi yöntemlerini de bu blog aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda üroloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcasts – Urology

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, üroloji ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Medscape Urology Podcast

Medscape üroloji alanındaki güncel haberleri sunan bir yayındır.

 

3- Mayo Clinic Podcast – Urology

Mayo Clinic tarafından hazırlanan podcast yayınıdır.

4- The Medical Minute from Renal and Urology News

Medikal alanda yazdığı yazılarla ünlü John Schieszer tarafından hazırlanan bu yayında, üroloji alanındaki yeni gelişmeler hakkında 1 dakikalık haberler sunulmaktadır.

 

İnternet Grupları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, üroloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Doctors Lounge –  Urology Forum

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000′den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000′den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

2- MedHelp – Urology Expert Forum

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, üroloji alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

3- Student Doctor Network – Urology Forum

Kısa haliyle SDN, tıp eğitimi alan öğrencileri mesleğe hazırlamak ve cesaretlendirmek amacıyla kurulmuştur. 200.000′den fazla bulunan üye sayısı ve 8 milyonu geçkin gönderi sayısıyla iyi bir bilgi kaynağıdır.

Facebook Grupları:

  1. Urology
  2. American Urology Association
  3. European Association of Urology

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, üroloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

American Urological Association

MNT Urology

Medscape Urology

Urology Match

Symposier Urology

Renal and Urology News

European Association of Urology

PacificUrology

Tower Urology

Twitter urology journal club

Üroloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

ack12

Abraham Morgentaler

David Josephson, MD

Roscoe Scott Nelson

Christopher Bayne 

Dr. Brian Stork 

Henry Woo, MD

 

YouTube

 

1- European Urology – Surgery In Motion

2- Urology MD

3- Morris Urology Videos

4-Boston Scientific Urology

 

 Üroloji İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:


 

 

Submit a Comment