Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalar İçin Sosyal Medyada Yapılan Yorumların Önemi

Hastalar İçin Sosyal Medyada Yapılan Yorumların Önemi
Buğrahan Ceylan

İnternette sağlık bilgisi edinmek isteyen hastalar için, diğer hastaların yazdığı yorum ve eleştiriler oldukça önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde hastaların sağlık uzmanları hakkında yorum ve eleştiriler yapmasına olanak sağlayan Vitals platformunun sunduğu bilgilere göre, hastaların %51’i bilgi kaynağı olarak diğer hastaların sosyal medyada yaptığı eleştirileri kullanmaktadır.

29 Nisan ve 2 Mayıs tarihleri arasında yazılan yaklaşık 1.000 yorumu ve cevabı inceleyen araştırma, hastaların %40’ının çevrim içi olarak bir doktorun profilini inceledikten sonra, o doktor hakkında daha fazla güvence hissettiğini ortaya çıkarmıştır.

Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte, insanlar farklı restoranlar ve oteller için yorum ve eleştiriye bağlı olan bir güven ve tercih sistemi oluşturmuşlardır. Sağlık sektörünün sosyal medyada daha da aktif olmasıyla beraber, bu sistem sağlık uzmanları ve kuruluşları için de geçerli olmaya başlamıştır. Sağlık uzmanları hakkında, hastaların yorum ve eleştiri yapmalarını sağlayan Vitals platformunun web site trafiği, 2013’ün ilk çeyreğinde %77 oranında artış göstermiştir. Yalnızca Vitals değil, benzeri pek çok platform gün geçtikçe daha popüler haline gelmiş ve bu sebeple sağlık profesyonelleri de sosyal medyada daha aktif olmaya özen göstermeye başlamıştır.

Araştırmanın diğer bulgularına göre, hastaların 1/4’ü muayene olacakları doktoru seçmeden önce hakkında yapılan olumlu eleştirileri araştırmaktadır. Hastaların çevrim içi profili bulunan sağlık uzmanlarına güvenebilmeleri içinse en az 5-6 olumlu yoruma ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır.

Peki siz doktorunuzu ya da gideceğiniz hastaneyi seçmeden önce sosyal medya aracılığıyla araştırma yapıyor musunuz? İnternette yapılan kullanıcı yorumlarına dikkat ediyor musunuz?

Submit a Comment