Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

iPhone’un Birbirinden Farklı 8 Medikal Kullanımı

iPhone’un Birbirinden Farklı 8 Medikal Kullanımı
Buğrahan Ceylan

Daha önce Apple’ın sağlık sektöründeki katkılarından bahsetmiştim. Bu yazıda ise iPhone’un sağlık amaçlı hangi şekillerde kullanılabileceğine birkaç örnek bulabileceksiniz.

1 –Otoskop olarak iPhone

Remotoskop olarak da isimlendirilen Otoskop, iPhone’un özel bir eklenti cihaz sayesinde sağlık uzmanının iç kulağı görüntülemesini sağlamaktadır. Bu kullanım ayrıca FDA tarafından onay almıştır.

otoskop


2- AliveCor – Taşınabilir EKG

Özelliklerinden bahsetmeden önce, yazının ilk kısmında Dr. Eric Topol’un şaşırmasına sebep olan uygulama AliveECG’dir. AliveECG taşınabilir bir kalp ritmi monitörüdür ve hastanın akıllı telefonu sayesinde çalışmaktadır. Hasta gerekli kısımlara parmaklarıyla dokunarak, kablosuz bağlantı sayesinde üretilen EKG’nin taşınmasını sağlayabilmektedir. Özellikle kalp ritmi bozukluğu yaşayan hastaların bu uygulamayı kullanmaları tavsiye edilmektedir. 2012 Aralık ayında FDA tarafından onay verilmiştir.

alivecor

3- iPhone’unuzu Mikroskop Olarak Kullanın

Tıp alanında düşünüldüğünde bu cihazların aslında bir akıllı telefon olarak değil taşınabilir, güçlü bir bilgisayar olduğunu düşünmek gerekmektedir. Öyle ki bu bilgisayarlar gerekli yazılım ve ek donanım sayesinde farklı işlevler kazanabilmektedir. Ekonomik bir ek donanım ve birkaç lens aracılığıyla akıllı telefonunuzu bir mikroskopa dönüştürmek hiç zor değil. İşte resimler;

microskop

iphone_microskop

4- Glucometre

IBGStar isimli bir uygulama sayesinde iPhone ile kandaki şeker oranınızı dahi ölçebilmeniz mümkün. Tabii ki bu lekilde bir kullanım için hala renkli küçük çubuklara ihtiyaç duyulmaktadır.

IBGStar

5- Handyscope – Cilt Tarayıcı

Özellikle cilt üzerinde bulunan riskli lekelerin incelenmesinde kolaylık sağlayan handyscope, neredeyse tüm iPhone cihazlarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Akıllı telefonun kamera sistemine entegre edilen Handyscope, barındırdığı özel lens ve aydınlatma sistemi sayesinde, riskli lekelerin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin alınmasına olanak tanıyor. Elde edilen görüntüler, arşivlenebiliyor, şifrelenebiliyor. Böylece hem gizlilik açısından güvenlik önlemi alınmış oluyor hem de bu lekelerin tanımlanmasındaki süreç çok daha iyi gözlemlenebiliyor.  En büyük avantajlarından bir tanesi ise, bu görüntülerin ihtiyaç duyulursa, farklı bir bakış açısı almak için doktorlar arasında hızlı ve şifrelenmiş bir şekilde gönderilebiliyor olması.

handyscope-3

6- Akıllı Telefon Artık Ultrasound cihazı

Oldukça enteresabn olmakla beraber ultrasound işlevi gören diğer cihazlardna çok daha az maliyetli çalışan bir sistem. Mobisante adı veirlen bu model sayesinde, iPhone cihazınızı taşınabilir bir ultrasound cihazına dönüştürmek mümkün. Üstelik FDA onaylı.

ultrasound_iphone

7-  Petri Kabı Olarak iPhone

Caltech isimli şirketin mühendisleri tarafından geliştirilen bu kullanım şekli petri kabına konan örneklemin tnaımlanma sürecinde kullanılmaktadır. İşte görsel ve nasıl çalıştığını anlatan video;

petri_iphone

8- iPhone Nefes Analizi

Evet, diğer bir farklı kullanım ile iPhone, nefesiniiz analiz ederek alkol oranını dahi ölçebilen bir hale gelebilmektedir. Kullanım amacı olarak ise, insanların neredeyse her an (alkol kullanırken de) akıllı telefonlarını yanında tuttuklarını ve bu sayede sarhoş olmadan önce aldıkları alkol seviyesini kontrol edebilecekleri söyleniyor.

breath_analyzer

Comments

  1. TekDozDijital muhabirlerinin mobil sağlık alanındaki gelişmeleri tarafsız ve doğru gözle aktarması bizleri mutlu ediyor ve güvenimizi kazanıyor.
    Bu alanda çalışan bir kişi olarak müsadenizle şu yorumları da eklemek isteriz.
    iBgStar dan sonra iPhone ile kan şeker ölçümü yapan cihazlar arasına iHealth BG3 ve Bluetoothlu BG5 de bulunuyor. Bizim tecrübelerimize göre Bluetoothlu olması ve android cihazlarla da kullanılabilmesi ihealth BG5 i kullanım kolaylığı açısından ön plana çıkarıyor.

    Öte yandan ihealth BG5 ve test çubuklarını Türkiye deki topluma göre kalibre edilmiş olması ürünün güvenirliğini artırıyor.

Submit a Comment