Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple; Yeni iOS, Healthbook ve iWatch ile Dijital Sağlığa Adım Atıyor

Apple; Yeni iOS, Healthbook ve iWatch ile Dijital Sağlığa Adım Atıyor
Buğrahan Ceylan

Apple uzun bir zamandır yaptığı yeni patent çalışmaları ve işe alımlarla dijital sağlık alanında söz sahibi olmak istediğinin mesajlarını vermekteydi. Acaba yaptığı bu çalışmalar ve bu yıl tanıtması beklenen ürünler, Apple’ın yenilikçi unvanını sürdürmesini sağlayacak mı?

2014’ün merakla cevabının beklendiği sorulardan bir tanesi; Apple’ın pazarda söz sahibi ve öncü olmasını sağlayabilecek nasıl bir ürün ortaya koyacağıdır. iPhone ve iPad ile şirketin uzun bir süredir elinde tuttuğu yenilikçi ünvanı bayrağı acaba şirketin elinde kalmaya devam edebilecek mi? Tüm işaretler ve tabii ki internette bolca bulunabilecek söylentiler, Apple’ın hali hazırda oldukça çekişmeli ve kalabalık olan akıllı saat pazarına girmek istediğini gösteriyor. Bu alana hangi ürünle gireceği ise, hakkında pek çok belirsiz haber yapılan iWatch ürünü ile olacak gibi gözüküyor. iWatch’un ise kendini bu kadar kalabalık bir pazar içinde hangi özelliklerle ön plana çıkarabileceği soru işareti. Hatta diğer markaların giyilebilir teknoloji ürünlerinden ziyade, şirketin iPod, iPhone gibi özellikle spor esnasında yine müzik için tercih edilebilir ürünlerinden bile sıyrılabilmesi merak konusu.

Tabii söz konusu Apple olduğunda, ortaya çıkacak olan akıllı saatin, modaya uygun ve göz alıcı olabileceği gibi, diğer cihazlardan daha pratik ve fazla işlev sunması da beklentiler arasında. Bir aksesuar ve dijital takip cihazı niteliğinde olacak olan iWatch’un, yeni kullanıcıları iOS dünyasına da katacağı aşikar. Şirketin ilk zamanlarında, masaüstü sistemlere ve multimedya cihazlarına bir yönelim söz konusu iken, bugün Apple sunduğu ürünlerinde iOS ekosisteminde tümüyle senkronize çalışmasına yoğunlaşmış durumda. Son aylardaki gelişmeler ise teknoloji devinin, tüm cihazlarının ve işletim sistemlerinin dijital sağlık alanında önemli bir yere sahip olmasını istediğini de gösteriyor.

Şirketin bu amaca yönelik oldukça geniş ve kaliteli bir ekibinin olduğunu da söylemek gerekir. Medikal sensör uzmanları, uyku bilimi araştırmacıları, fizyolojistler ve fitness uzmanları ile dolu olan bir ekibin yoğun bir çalışma temposunda oldukları biliniyor.

Apple’ın mobil sağlık sektöründe önemli yerlere gelmiş medikal cihaz uzmanlarını işe alarak, akıllı cihazlarını mobil sağlık alanında daha güçlü bir yere getirmek istediği bilinen gelişmeler arasında.

Apple’ın mobil sağlık sektöründe önemli yerlere gelmiş medikal cihaz uzmanlarını işe alarak, akıllı cihazlarını mobil sağlık alanında daha güçlü bir yere getirmek istediği bilinen gelişmeler arasında.

Hali hazırda Apple’ın neredeyse tüm ürünleri tam bir uyumluluk ve senkronizasyon içinde çalışabilmektedir. Yeni çalışmalar ise, bu ürünlerin insan sağlığı merkezli olarak mobil uygulamalara ve bu uygulamalara uygun donanımlara sahip olacağını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve medikal cihazlar ile ilgili onay verme yetkisini elinde bulunduran United States Food and Drug Administration (FDA) direktörlerinin, Apple’ın üst düzey yöneticileriyle görüştükleri bilinen gelişmeler arasındaydı.

9to5 Mac web sitesine göre, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni versiyonu Healthbook isimli bir mobil sağlık uygulaması ile birlikte gelecek. Healthbook uygulaması, yeni iPhone, iPad ve iWatch’un sahip olması beklenen sensör ve eklentilerle uyumlu çalışabilmesi bekleniyor. Uygun yazılım ve donanımın bir araya gelmesiyle birlikte, Apple ürünlerinin artık kullanıcılarına ait olan sağlık bilgilerini depolayabilmesi amaçlanıyor. Yalnızca depolama işlevi değil aynı amanda Apple’ın geliştirdiği sensörler ile, kişinin gün içinde attığı adım sayısı, kalori yakma miktarı, kalp ritmi, kan basıncı gibi yaşamsal verileri de toplayabilmesi söz konusu.

healthbook

Yeni sağlık uygulamasının arayüzünün ise, yine Apple’ın bir uygulaması olan Passbook ile aynı şekilde olacağı tahmin ediliyor. Passbook uygulamasında, aynı gerçek bir cüzdanda taşınan kartlar gibi, dijital kartlar saklanabilmekteydi. Healthbook’ta da benzer bir sistem kullanılacak ve her bir kart farklı bir sağlık ve fitness işlevini temsil edecek. Böylece kullanıcı, uygulamanın içindeyken hızlıca işlevler arasında dolaşabilecek.

FDA’nın onay vermesi ile teknoloji devinin dijital sağlık ve giyilebilir teknoloji ürünleri pazarına hızlı bir giriş yapması kaçınılmaz olarak gösteriliyor. Ayrıca Apple’ın son yıllarda önemli miktarda yatırım yaptığı bulut bilişim sisteminin de, toplanan bilgilerin (gizlilik kuralları dahilinde) araştırmacılar tarafından kullanılması da söz konusu.

Submit a Comment