Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İskemi Tedavisi İçin 3D Biyo-Baskı Tekniğiyle Kan Damarı Üretildi

İskemi Tedavisi İçin 3D Biyo-Baskı Tekniğiyle Kan Damarı Üretildi
Derya Öztürk

Kore’deki Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (POSTECH) bir araştırma ekibi, vasküler dokudan yapılmış bir biyo-mürekkepten biyo-kan-damarları (BBV) geliştirmek için 3D baskıyı kullandı.

Çalışmanın sonuçları, 3D biyo-baskı ile doku mühendisliğinin “iskemik hastalıkların tedavisi, yaralı kan damarlarının yerini alması, damar içi prevaskülarize doku / organın yapılması ve damar modelleri ve biyo-çipler yapılması için yeni yollar” açabileceğini gösteren yeni bir makalede yayımlandı.

iskemik1

İskemi, canlı dokuya kan tedarikinin kısıtlanmasıdır. Kanlanma eksikliği olan dokularda oksijen ve besleyici maddeler azalır, böylece buradaki hücreler ölür. İskemik hastalıklar yoluyla arterlerin daralması kan akışını azaltır. Bu, organların ve vücudun diğer bölümlerinin kullanabileceği oksijen miktarını kısıtlar. İskemi, kan akışını ve kalbe oksijeni düşürdüğünde göğüs ağrısına neden olabilir ve sonunda kalp krizine neden olabilir.

İskemik hastalıklara tedavi bulmayı hedefleyen araştırmacılar, yeni bir hibrid biyometri kullanarak bir biyolojik kan damarı üretmeyi başardılar.

Professor Jang Jin Ah, “3D baskı teknolojisini kullanarak istenen kan damarlarını oluşturmak mümkündür. Gelecekte, kan damarlarının duvarlarını kaplayan atardamarların yaratılması gibi farklı implant türlerinin mümkün olacağına inanıyorum ” diyor.

Kaynak: 3D Printing Industry

 

Submit a Comment