Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İspanya Sosyal Medyada Diyabeti Konuşuyor

İspanya Sosyal Medyada Diyabeti Konuşuyor
Buğrahan Ceylan

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen kronik bir hastalıktır. Pek çok kişi bu hastalık sebebiyle alışkanlıklarını değiştirmek ve aldıkları besinlere dikkat etmek zorunda olduğu için oldukça geniş bir doktor çevresinin de ana odağı haline gelmekte. İnternette sağlık ile ilgili yapılan konuşmalar, tartışmalar ve tüm etkileşim oranları gün geçtikçe yükselmekte. Genel sağlık konuları başta olmak üzere, diyabet dahil, internette en çok içerik üretimi yapılan ülkelerden bir tanesi de İspanya.

İnternette hangi konuların ne kadar sıklıkla ve nasıl tartışıldığını (özellikle Twitter) analiz edebilen pek çok özel yazılım mevcut. Buna rağmen bazı yöntemlerde belli anahtar kelimeleri kullanarak, bu geleneksel yazılımlarla arama yapıldığı zaman bazı yanlış sonuçlar da çıkabiliyor. Aranan anahtar kelime, konuyla alakası olmayan ya da içinde yalnızca bir şaka barındıran sohbetleri de analiz sonuçlarına eklemektedir. Durum böyle olunca çıkan sonuçların doğruluğu da yüzde yüz olmamaktadır. Creation Pinpoint isimli yeni bir analiz aracı, belirlenen anahtar kelimeleri yalnızca sağlık profesyonelleri arasında geçen konuşmalarda ya da yazılarda arayabilme özelliğine sahip. Bu sayede gereksiz ve alakasız konuların çıkan sonuçların içinde olmaması sağlanabiliyor. Arama sonuçlarına göre; İspanyolca konuşulan ülkelerde sağlık ile ilgili aramalar oldukça zengin bir içerik sunmaktadır. Creation Pinpoints ile yapılan bir analizde, yalnızca diyabet ile ilgili geçen yıl 3.976 bahsedilme sayısı bulunmuştur.

Aşağıda İspanyolca dilinde, diyabetle ilgili en çok konuşulan konuların başlıkları bulunmaktadır. Bu başlıkların içinde “diyabet tip 1”, “diyabetin riskleri” ve “diyabet ve klinik araştırmalar” da bulunmaktadır.

 

Pek çok sosyal medya tarama aracında tweetler içinde verilen link ve bağlantılar oldukça önem taşımakta. Ama Creation Pinpoint taramalarında sağlık profesyonellerinin herhangi bir link vermeden, birinci ağızdan yaptıkları tespitler daha önemli.

 İspanya’da ayrıca diyabetle ilgili olan tartışmalarda #diabetes, #salud (sağlık), #dm1 and #salu20 gibi etiketlerin oldukça sık kullanıldığı gözlenmektedir. Sağlık konularının sosyal medyada oldukça tartışıldığı günümüzde en aktif ülkelerden bir tanesinin İspanya olması dikkat çekici.

 

 

 

Submit a Comment