Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Mindme” ile Sevdiklerinizi Hiç Kaybetmeyin

“Mindme” ile Sevdiklerinizi Hiç Kaybetmeyin
Buğrahan Ceylan

Ev anahtarlarına monte edilebilen yeni bir yer saptayıcı cihaz, bunama (dementia) hastalığına yakalanan insanların hayatlarını değiştiriyor. Mindme isimli yeni geliştirilen cihaz üzerinde bulunan GPS vericisi sayesinde, kullanıcısının nerede olduğunu tam olarak bildirebiliyor. Geliştirilen bu küçük ama oldukça yararlı teknoloji, özellikle bunama sorunu yaşayan insanlar için oldukça kullanışlı. Gönderilen GPS verilerini sürekli olarak kontrol eden Cichester Careline’a göre Mindme şimdiden pek çok hayatın kurtarılmasında önemli bir rol oynadı.

Kullanıcının gerektiği durumlarda üzerindeki düğmeye basarak direkt olarak Cichester Careline’a bağlanmasını ve konuşmasını sağlayan cihaz ayrıca kişinin civarında bulunan polis merkezlerini de gösterebiliyor.

Cihaz İngiltere’de satışa sunulmuş durumda ve bunun iyi de bir sebebi var. Alzheimer’s Society’e göre İngiltere’de bunama problemi yaşayan 800.000’den fazla kişi bulunmaktadır ve bu sayının 2021 yılında 1 milyonu geçmesi bekleniyor.

Her gün farklı bir kayıp ilanı sebebiyle bu durum İngiliz Polis Departmanı’nı da ilgilendiriyor. İngiliz Polis Departmanı’nda görev yapan Suzie Mitchell: “Bu tür bir teknolojinin hem hastalara hem de hasta yakınlarına verebileceği faydadan haberdarız. Böyle pratik bir gelişmenin içine dahil olmaktan biz de çok memnunuz çünkü bu teknoloji aynı zamanda polis departmanının yükünü de hafifletecektir.”  dedi.

İngiltere’deki  yardıma muhtaç insanlarla ilgilenmek amacıyla hizmet veren bir kuruluş olan Cichester Careline, bu teknolojinin gönderdiği verileri inceleyen tek yer. Kaybolan hastanın yeri analiz edilir edilmez, en yakın merkeze götürülerek güvende olması sağlanıyor ve belli aşamalardan oluşan bazı güvenlik önlemlerinden sonra ailesine ya da bakıcısına tekrar emanet ediliyor.

Alzheimer veya dementia hastalığına sahip kişiler kolaylıkla kişisel bilgilerini unutabiliyor, bu durum çoğunlukla kişinin kaybolmasına sebep oluyor. Bu tür teknolojilerin ülkemizde de yaygınlaşması ile pek çok kayıp vakasının önüne geçilebilir.

 

Submit a Comment