Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Firmaları Twitter’ı Nasıl Kullanmalı

İlaç Firmaları Twitter’ı Nasıl Kullanmalı
Alperen Sözen

Sosyal medyanın sağlık alanında çalışan pazarlamacılar için ne kadar önemli olduğu artık bilinen bir gerçek. Esas odak sosyal medyanın nasıl kullanılacağı. Rakamlarla Twitter’ın sağlık sektöründeki durumuna bakarak pek çok çıkarım yapılabilir.

 

  • İnternet kullanıcılarının %66’sı özel bir hastalık ya da tıbbi sorun ile ilgili bilgi bulmak için çevrimiçi arama yapıyor.
  • İnternet kullanıcılarının %56’sı belirli bir tıbbi tedavi ya da süreçle ilgili bilgi arayışında.

WebMD’de en çok kullanılan 4 arama terimi ağrı kesiciler, antidepresanlar, yüksek tansiyon hapları ve rahim alma ameliyatı oldu.

Twitter’da en çok takip edilen ilaç firmaları ise şu şekilde sıralanıyor;
1) Pfizer  – Günde 6 tweet
2) Novartis – Günde 6 tweet
3) GE Healthcare – Günde 6 tweet
4) GSK(GlaxoSmithKline) – Günde 5 tweet
5) Boehringer Ingelheim – Günde 8 tweet

 

Geleneksel medyanın da hakkınızda konuşmasını sağlayacak malzemeler bulmalı ve yayınlamalısınız. Gazetecilerin %70’i haberlerine yardımcı olması amacıyla sosyal ağları kullanmaktadır. Aurora Health Care pazarlama faaliyetlerine destek amacıyla, yapılan bir diz ameliyatını tweetlediklerinde geleneksel medyadan destek aldılar. Bu destek isimlerinin duyulmasına ve trafik arttırmalarına neden oldu.

Twitter’dan kurulacak sağlam iletişim kanalları gelecek faaliyetlerinde ilaç firmalarının müşterilerini arkadaşları haline getirecek ve bu ilişkiyi uzun süreli bir sadakat ilişkisine dönüştürecektir.

tweet_doc

Eğitimde de çok büyük rol oynayan Twitter, güvenilir bilgileri en hızlı ve anlaşılır şekilde yaydığı için ilaç firmaları tarafından tercih edilebilir. Tweet atarken unutulmaması gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Etkileşime geçmek için tweetlerinize değerli ve konuyla ilgili içerikler eklemelisiniz.
  • İletişim iki yönlüdür; her zaman soru sorun ve mutlaka gelen soruları cevaplayın.
  • Şeffaf olun. Bilmediğiniz bir konuyla ilgili asla yorumda bulunmayın.
  • Retweet alabilmek için 120 ya da daha az karakter kullanın. Retweetlere kullanıcıların yorum eklemesine izin vermek gerekiyor.
  • Kaynaklı bir bilgiyi paylaşırken mutlaka organizasyonda, çalışmada ya da makalede ismi geçenlerden bahsedin. Böylece kaynak sizi retweetleyebilir ve takipçi potansiyelinizi genişletebilirsiniz.
  • Twitter hayranlarınızla mutlaka sohbet edin. Ortaklarınızdan ya da diğer kurumlardan bahsedebilir ve retweet alabilirsiniz.
  • Mutlaka hashtag kullanın. Hashtagler konuyu belirli bir başlık altında toplayarak bütün konuşmaların topluca bulunmasına imkan verir.
  • Bağlantı verin. Retweetlenen tweetlerin %57’si bir bağlantıya sahip.

infographic-twitter-in-healthcare-HealthIT-infographic

Submit a Comment