Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Janssen’den AIDS Simülasyonu

Janssen’den AIDS Simülasyonu
Yasemin Şahan

Janssen ilaç firması, geçtiğimiz günlerde AIDS’e karşı farkındalık yaratmak amacıyla, 13 yaş ve üzeri kullanıcılar için HIV virüsünü tanımak ve hastalığa karşı korunmakla ilgili bir simülasyon (serious game) tasarladı. Dünya çapında 34 milyon insan HIV virüsü taşıyor. Bu sayının 3.3 milyonunu ise 15 yaş altı oluşturmaktadır. Bu nedenle, Janssen yaratmak istediği farkındalığın hedef kitlesini gençler olarak belirliyor. AIDS Bilgi Servisi’nin işbirliği ile geliştirilen mobil uygulamaya ‘’VIHdeo game’’ ismi verilmiş. Bu simülasyon HIV virüsü ile ilgili bilgi edinmeyi sağlarken, hastalığa yakalanma riski bulunanların da nasıl bir sorumluluk almaları gerektiği konusunda rehber özelliği taşıyor.

Küçük senaryolardan oluşan simülasyon, tedavi aşamalarını kapsayan etkileşimli ve dinamik bir mobil uygulama olmakla beraber kullanıcının eylemlerine adapte olarak gelişebilmektedir. Simülasyon; oyuncu seçme imkanı, karar alma yetisi sağlayan çoklu seçenekler, her doğru cevap için ‘’altın kuşak’’ kazanma gibi seçenekler sunmakta. Hastalık durumunda nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili bilgiler, yasal haklar, hastalık taraması ve AIDS tedavisinin önemini vurgulayan mobil uygulama, aşamalı bölümlerden oluşmakta. Arayüz kullanıcıya; küçük animasyonlar, testler ve eğitici bilgiler ile tıbbi konular hakkında danışma, meslek hayatı ve günlük yaşama dair sanal bir deneyim sunmaktadır. ‘’VIHdeo game’’ kullanıcının seropozitif hasta profilini anlamasını ve kendini onun yerine koymasını sağlar.

56379-medecine_maladies-infectieuses_vih-sida_prevenir_sidaction-lancement-dun-jeu-dinformation-sur-le-vih-000

4 Nisandan bu yana, resmi internet sitesinden ulaşabilen oyunun Facebook üzerinden de tanıtımı yapılmaktadır. Aynı zamanda, 13 yaş ve üzeri için korunmasız cinsel ilişki risklerine karşı duyarlılığın arttırılması amaçlanırken;  korunma, hastalığın yayılma modeli, tanı, teşhis ve tedavi aşamaları simülasyonda anlaşılır şekilde tasarlanmış.

Submit a Comment