Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Jinekolojik Kanserlere Karşı Küresel Hareket

Jinekolojik Kanserlere Karşı Küresel Hareket
Can Aytı

Miyom, servikal, yumurtalık, vajinal ve vulvar olarak ayrılan ve jinekolojik kanserler olarak bilinen bu kanser türleri, günümüzde kadınların en büyük problemlerinden biri. Çoğu insanın bu türler hakkında iyi bir bilgiye sahip olmaması da erken teşhis ve tedavi konusunda belirli ilerlemelerin yaşanmasını zorlaştırmakta. İçerisinde bulunduğumuz Eylül ayı, dünyada 2014 Jinekolojik Kanserlere Karşı Farkındalık Ayı olarak seçildiği için bu konuda dünyanın en büyük küresel farkındalık etkinliğine de imza atılmış durumda.

Globe-Athon adı verilen, kadın kanserlerini sona erdirmek için yapılan bu hareket, uluslararası jinekoloj dernekleri, jinekolojik onkologlar ve doktorlar gibi kurumların ve profesyonellerin yanında, aynı zamanda jinekolojik kanserden kurtulan kadınlar tarafından da desteklenmekte. Farkındalık haftasının ikinci yılında, Globe-Athon, dünyada dört hafta boyunca sürecek olan yüzlerce eğitim ve seminerlerden oluşan bir etkinlik olacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan etkinliğe katılım beklenenden fazla olunca, bu yıl yapılacak olan etkinlikleri dört haftaya ve dünyaya yayan Globe-Athon, kıtalar arası bir farkındalığa imza atmayı planlıyor.

7 Eylül haftası : Kuzey ve Güney Amerika

14 Eylül Haftası : Orta Doğu ve Afrika

21 Eylül Haftası : Avrupa ve Kuzey Asya

28 Eylül Haftası : Doğu Asya ve Pasifik Asya’da olacak etkinlikler hakkında tüm bilgiye Globe-Athon sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment