Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook GraphSearch Sağlık Alanında Nasıl Kullanılabilir?

Facebook GraphSearch Sağlık Alanında  Nasıl Kullanılabilir?
Onur Tuhta

Sosyal medyayı ve bu mecra içerisindeki yenilikleri takip edenler, 15 Ocak’taki Facebook GraphSearch uygulamasından şimdiye kadar haberdar olmuştur. Ancak hala bilmeyenler için uygulama hakkında, zor olsa da, kısa bir açıklama yapmak gerekirse;  ağ içerisindeki kişilerin tavsiye ettiklerine, yaptıkları hobilere, gittikleri restoranlara, sevdikleri sanatçılara, kullanıcıların fotoğraf çekildiği yerlere  ya da bulundukları bölgelere göre de arayabilmenizdir.

http://www.youtube.com/watch?v=SD951tHz38g

Böylece Facebook kullanıcıları, merak ettikleri deneyimleri tecrübe eden diğer kullanıcılara rahatlıkla ulaşabilecek. Ayrıca, dijital pazarlama alanında da Facebook’ta bulunan markaların kendilerini tüketiciye tanıtabilmek için daha kolay hedefleme yapabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde bireysel kullanıcıların, Facebook’ta bulunan markaları tecrübe ettiklerini belirtmesiyle marka sayfalarına ziyaretlerde artış olacağa benziyor.

Bu yenilik hakkında ayrıntılı bilgi edinmem ve GraphSearch sağlık alanındaki olası kullanımını değerlendirmem zaman aldığından, geçtiğimiz ay yapılan bu yeniliği sizlerle simdi paylaşabiliyorum.

  • Öncelikle, Facebook içerisindeki standart arama sonuçları gibi, GraphSearch aramalarında da kullanıcının ağ içerisindeki arkadaşları ve hareketleri önemli bir kriter olacak gibi görünüyor.
  • Zaten sosyal medyanın varlığı ile değişim yaşayan “Word of Mouth”(ağızdan ağıza pazarlama) kavramı, Facebook’un sunduğu bu yenlikle de yeni bir döneme gireceğe benziyor.
  • Facebook’un kullanıcı güvenliğiyle ilgili dönem dönem yaşadığı sorunları göz önüne alırsak, kullanıcılarının ne kadarı GraphSearch dahilinde geçirdikleri/yaşadıkları sağlık sorunlarını ya da kullandıkları ilaçları bu sosyal ağ içerisinde belirtir tahmin etmesi zor. Ama güvenli ve doğru bir şekilde kullanılırsa, kullanıcıların en az günde bir kere ziyaret ettikleri bu sosyal ağda bir de kişisel sağlık kayıtlarını tutabilecekleri ihtimali bulunmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bSji6Y66aKo

  • Kullanıcıların (eğer kullanıcılar bunları belirtirse) bilgilerinden yola çıkarak, “X hastalığına sahip, Y hastanesine giden ve Z ilacını kullanan kişiler” ya da “X doktorunun hastaları” görüntülenebilecektir.
  • Ayrıca bu yenilik, sosyal dayanışmanın önemli olduğu diyabet, kanser, doğum gibi sağlık deneyimlerini yaşayan/yaşamış kişilerin birbirlerini bulmaları ve birbirlerine destek olmaları konusunda yardımcı olabilir.

 
GraphSearch’ün tanıtılmasından beri hala net bir kullanıcı deneyimi imkanı sunulmaması ve vaat ettikleri sosyal ağ kullanıcılarını her ne kadar heyecanlandırsa da tedirgin ettiği de görülmektedir.

İnternetin hayatımıza girdiğinden sonraki alışma sürecini ve internetin doğru kullanımını göz önüne alacak olursak; internetteki yeniliklerle ilgili diğer endişelerden pek bir farkının olmadığı kanısındayım.

Submit a Comment