Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kalp Sağlığı İçin Twitter Kullanımı

Kalp Sağlığı İçin Twitter Kullanımı
Buğrahan Ceylan

Sosyal medya anlık haberleşme imkanını sunması sayesinde pek çok alanda aktif bir şekilde kullanılıyor. Sidney Üniversitesi’nde bulunan araştırmacıların yayınladığı bu araştırmada, özellikle Twittter sayesinde kalp rahatsızlıklarını önlemenin mümkün olabileceği ortaya çıktı. Araştırma, 15 farklı uluslararası sağlık ile ilgili içerik paylaşan Twitter hesabı, 9 organizasyon ve 6 medya kanalı ile yapıldı. Bu sayede Twitter’ın büyüme oranı, erişim gücü ve içerik kalitesi hakkında fikir edinilebildi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Twitter’ın sahip olduğu doğal erişim ağı sayesinde kullanıcılar arasında kardiyovasküler hastalıklarla ilgili eğitim, farkındalık ve kontrol yapabilmek mümkün. Araştırmayı yöneten ekipte bulunan Julie Redfem: “Twitter’ın sahip olduğu kullanıcı ağı ve içerik paylaşım şekli sebebiyle istenilen bilgiye para vermeden, kolay ulaşılabilir ve kullanıcı dostu bir şekilde elde etmek mümkün oluyor. Özelllikle ‘re-tweet’ özelliği ile bilginin yayılımı oldukça hızlı olabiliyor.” Dedi.

twitter

Son yıllarda sağlık uzmanları hem kişisel hesaplarından hem de kurumların hesaplarından erişim sağlayarak sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başladılar. 485 onkolojist ile yapılan bir ankette, katılımcıların %25’inin sosyal medyayı günde en az bir defa akademik medikal bilgi edinmek amacıyla taradığı ortaya çıkmıştır.

Twitter kullanımının kalp sağlığında faydalı kullanımı ile ilgili yapılan araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment