Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uykudan Önce Telefonlarınızla İlişkinizi Kesin

Uykudan Önce Telefonlarınızla İlişkinizi Kesin

| On 01, Jun 2015

Bilimadamları tarafından daha önce de birçok kez üzerinde durulan akıllı telefonların led ekranlarının uykusuzluğa sebep olması sorununa bir kez daha dikkat çekiyorlar. Elektromanyetik radyasyon sebebiyle gece uykunuzun kaçmasının çok normal bir sonuç olduğunu söyleyen araştırmacılara katılmamak elde değil. Hepimiz gece yatağa girdikten sonra Facebook’ta dolanmaya başlayıp saatler geçtiği halde uyuyamadığımızı fark etmiyor muyuz? Hatta Facebook’ta dolaşırken bizim gibi uyuyamamaktan dert yanan başka arkadaşlarımızı da görüyoruz. Bu da araştırmacıların iddialarının doğru olma ihtimalini güçlendiriyor.

Özellikle de gece uykusuyla ilgili sorun yaşayan biriyseniz, gece yatmadan önce telefonunuzu elinize almaktan ve ekranına bakmaktan mutlaka vazgeçmelisiniz. Gün boyu bağlı olduğunuz internetin, gece de sizi etkisi altına almasının tek sebebi ise led ekranların uykunuzun en büyük düşmanı olması. Norveç’te iki yıl boyunca yaşları 6 ila 19 arasında olan 9846 gencin üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; gençler yatmadan önceki saatlerini dikkate alıp uyku düzenlerini ve gün içinde kullandıkları teknolojik cihazları kayıt altına alıyorlar. Bunun sonucunda da bu aletleri her geçen gün daha fazla kullanan ve kullanım miktarı arttıkça daha fazla uykusuzluk sorunu yaşayan bireyler haline geliyorlar. Bu nedenle ekran parlaklığını otomatik olarak düşüren uygulamaların tercih edilmesi durumun vahametini biraz daha azaltıyor.

uyku2

Araştırmanın ortaya çıkardıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Led ekranı kullandığımız tabletler, bilgisayarlar ve diğer akıllı teknolojilerin hemen hepsi baş ve kas ağrılarını tetikleyerek bütün gün yorulmuş olan beynimizi de kötü yönde etkiliyor. Araştırmaya göre psikofizyolojik uyarılmalara sebep olan medya kullanımı çok fazla zamanımızı alarak uykusuzluğu doğrudan etkiliyor. Araştırmacıların önerisi ise; uykudan birkaç saat önce tüm elektronik cihazlarla ilişkimizi kesmemiz. Birçok faydasının yanı sıra doğurduğu olumsuz sonuçları da göz önünde bulundurarak teknolojiyi aşırı dozda kullanmamakta fayda var. Konuyu özetleyen videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment