Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Uygulamalarında Yeni Platform: My Health Apps

Dijital Sağlık Uygulamalarında Yeni Platform: My Health Apps
Alperen Sözen

Sağlık sektörünün dijitale adım atması pek çok yeni iş alanı yarattı. Bununla beraber farklı binlerce uygulamanın farklı platformlarda birbirleriyle yarışır hale geldiğini gördük. Ne var ki, bazı uygulamalar sadece bölgesel kalabiliyor. Sadece belli ülkelerde satışa çıkan uygulamaları görebilsek de indiremediğimiz o anlar ortadan kalkmak üzere.

myhealthapp

İlaç firmalarının desteklediği bir internet sitesi, hastaların ve uygulamaya erişmek isteyenlerin kullanımına açık; kendilerine en uygun sağlık uygulamalarını bulmalarını sağlıyor. Platformun ismi ise My Health Apps.

Peki elimizde işletim sistemlerimizin kendi mağazaları varken neden bu siteye girelim ki? Bu soru son derece mantıklı. Tüketici için, özellikle hastalar için, zaman oldukça önemli. Tam böyle bir soruda karşımıza bu sitenin eşsiz satış önerisi çıkıyor. My Health Apps, uygulamaların kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini test ederek yayınlıyor.

İnternet sitesinin yayın hayatına geçmesi için pek çok firma çalışmaya destek verdi. Bu firmaların arasında dijital dünyada öncü diyebileceğimiz markalar olan GSK, Janssen, Novo Nordisk ve telekom firmaları O2/Telefonica Europe ve Vodafone Foundation var.

global

İnternet sitesi yayın hayatına girdiğinden beri. hali hazırda var olan bir çok uygulamanın kullanılabilirlik söz konusu olduğunda yetersiz olduğunu bulguladı. Arnavutça’dan Galce’ye 47 farklı dilde uygulama barındıran internet sitesi, 146 farklı sağlık uzmanlığı konusunda da uygulamalar barındırıyor. Takip, izleme ve semptomların yönetilmesini desteklemeye  yönelik hastalık odaklı uygulamaları da site içerisinde bulmak mümkün.

Uygulamaların ölçümlenmesi için benzersiz kalp – atış sistemi uygulanıyor. Bu sisteme göre tüketici/hastaların beş ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Her karşılanan ihtiyaç için bir kalp atışı verilebiliyor. Bu ihtiyaçlar ise şöyle belirlenmiş:

 • Kendi durumları üzerinde bireylere daha fazla kontrol imkanı sağlamak.
 • Kullanımın kolay olması.
 • Düzenli olarak kullanılabilir olması.
 • Kendileri gibi olan bireylerle (ya da onları anlayabilenlerle) iletişime geçebilmelerini sağlamak.
 • Güvenilirlik.

My Health Apps 307 uygulama barındırıyor. Bu uygulamalar 456 farklı hasta grubu, engelli grupları ve kendi sağlık kontrollerini takip eden tüketiciler tarafından seçildi. Her 6 ayda bir bu grupların sayısının çoğaltılması düşünülüyor.

Biraz internet sitesinden bahsetmemiz gerekirse;

 • Site içerisinde 11 farklı kategoride uygulama bulabiliyorsunuz.
 • Kendi uygulamanızı siteye gönderip onaya sunabilme imkanınız var.
 • Sitenin Top Chart ve Latest kısmında en çok indirilen uygulamaları ve en son çıkan uygulamaları görebilirsiniz.
 • “App of the day” kısmında ise günün uygulamasını görebilir, uygulamanın ne işe yaradığına dair kısa bilgilere göz atabilirsiniz.
 • Uygulamaların kalp atışlarını nasıl kazandığını açıklayan “How Hearts Won” kısmında hastaların uygulamaları oylama kriterlerini görebiliyorsunuz.
 • Platforma, kategoriye ya da dile göre uygulama araması yapabiliyorsunuz.

Ortak çalışmaların en güzel örneklerinden olan bu internet sitesinin hem güvenilirlik hem de uluslararasılaşma konseptlerinde ilaç sektörü ve sağlık sektöründe dijitale yatırım yapmak isteyen her girişimciye örnek olmasını umuyorum.

Submit a Comment