Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple iWatch Kişisel Sağlık Takibinde Kullanılabilir mi?

Apple iWatch Kişisel Sağlık Takibinde Kullanılabilir mi?
Buğrahan Ceylan

Daha önceki pek çok yazımızda mobil sağlık sektörünün git gide değerlendiğinden, sağlık uygulamalarını sayısının hızla arttığından ve teknoloji devlerinin bu sektöre daha fazla dahil olmaya çalıştığından bahsetmiştik.

Özellikle Apple ve Samsung gibi mobil cihaz sektörünün dev şirketleri sunduğu yeni uygulamalarla, hedef kitlelerinin daha doğrusu pek çok insanın mobil sağlık yazılımlarına ilgi duyduklarını farketmiş olduklarını gösterdiler. Bugün sağlık alanında yayınlanan binlerce mobil uygulama mevcuttur, tabii ki tüm bu yoğun talebin ortaya çıkarmış olduğu bu muazzam sayının içinde, gerçek anlamda yararlı işlevler sunan uygulamalar olduğu gibi doğrulanmış ve geçerli bilgileri sunmayan, yalnızca mobil uygulama pazarında var olabilmek için yazılmış uygulamalar da mevcuttur.

Akıllı telefonlar, tabletler ve uygulamaların kullanım oranlarının artması aynı zamanda gelişen teknolojiyle beraber yeni fikirlerin de ortaya çıkmasına sebep oldu. Giyilebilir teknolojiler ve sensörler mobil cihaz üreticilerinin de dikkatini çekmiş olacak ki son günlerde sektörün önde gelen şirketlerinin bu konulardaki çalışmaları ve haberleri oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle yakın bir zamanda çıkan Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass sunduğu imkanlarla pek çok iş alanında ve sektörde heyecan yarattı. Google Glass’ın sağlık sektörüne katabileceği yararlar hakkında oldukça fazla konuşuldu ve bu alana özel hazırlanmış Glass uygulamaları yavaş yavaş piyasadaki yerlerini almaya başladı.

Ortaya çıkardığı ürünlerle tüm dünyanın alışkanlıklarını bir kaç sene içinde değiştirmeyi başarmış olan Apple ise, bu başarısını bu kez giyilebilir teknolojiler üzerinde çalışarak sürdürmeyi planlıyor. Uzun bir süredir Apple’ın iWatch isimli bir akıllı saat çıkarması zaten bekleniyordu, yakın bir zamanda ise çeşitli ülkelerde iWatch için aldığı patentler bu haberleri bir anlamda doğrulamış oldu.

iWatch hakkında ortaya çıkan son haberlerde bir tanesi ise, Apple’ın son günlerde sağlık alanında sensör teknolojileri alanında ün yapmış ünlü firmalar ve yöneticileriyle görüşüyor ve işe alma süreçleri gerçekleştiriyor olması. Bu haberler ise, teknoloji devinin yeni ürünün sağlık alanında oldukça işlevli olmasının planlandığını göstermektedir. Şu an mevcut tablet ve akıllı telefonlar zaten çıkan ek aparat ve uygulamalar sayesinde oldukça işlevli bir medikal cihaz gibi kullanılabilmekteydi. Fakat teknolojinin daha taşınabilir ve küçülmesi belki de tüm bu işlevlerin akıllı bir saatiç içine yerleştirilmesi fikrini ortaya çıkarmış olabilir.

Google’ın son ürünü Glass’ın başarısı ve ünü düşünüldüğü zaman, yakın zamanda çıkacak olan bir akıllı saati almayı düşünür müydünüz? Hele ki bu saat, çıkardığı ürünlerle daima gündemde kalmayı başarmış olan Apple tarafından tasarlanırsa…

Comments

  1. Teşekkürler Hocam Faydalı Bilgi

Submit a Comment