Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanada Yapay Zekâ Yardımıyla İntihar Oranlarını Azaltmayı Planlıyor

Kanada Yapay Zekâ Yardımıyla İntihar Oranlarını Azaltmayı Planlıyor
Derya Öztürk

Kanada’da yetkililer, yapay zekâ yardımıyla sosyal medya hesaplarını tarayarak intihar davranışlarındaki artışları öngörmeye çalışacaklarını açıkladılar. Elde edilen bu bilgiler ışığında ihtiyaç duyulan bölgelere gerekli destek sağlanacak.

Kanada, ülkede yaşanan intihar olaylarının önüne geçebilmek için pilot bir program yürütmeye hazırlanıyor. Advanced Symbolics isimli bir yapay zekâ şirketinin partnerliğinde yürütülecek olan programda, 160.000 sosyal medya hesabında yer alan gönderiler yapay zekâ tarafından tek tek taranacak. Yapay zekâ yaptığı incelemeler sonunda, Kanada’nın hangi bölümlerinde intihar eğiliminin arttığına dair tahminlerde bulunmaya çalışacak.

Hükûmet yetkilileri bu bilgiler ışığında, akıl sağlığı merkezlerine daha çok ihtiyaç duyulan yerlerde bu hizmeti daha etkili bir şekilde sunduğundan emin olmaya çalışacak.

Projenin bu ayın başlarında yürürlüğe konacak ve haziran ayında da sona erecek. Bu süre sonunda elde edilen başarıya göre projenin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek. Eğer program süresi uzatılırsa, Kanada’ya 400.000 dolara mal olacak.

Kaynak: Engadget

Submit a Comment