Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Babylon’un Yapay Zekâsı Doktorlardan Daha Hızlı Karar Veriyor

Babylon’un Yapay Zekâsı Doktorlardan Daha Hızlı Karar Veriyor
Kubilay Han Uluerim

Dünyanın ilk yapay zekâlı triyaj (hasta sınıflandırması) platformu, geçtiğimiz günlerde yapılan bir yarışmada kıdemli bir hemşireyi ve kıdemsiz bir doktoru yenmeyi başardı.

Dijital sağlık şirket Babylon, hastaların semptomlarını tanımlamak ve en iyi müdahale tavsiyesini almak için, uygulamasının yeni yapay zekâ özelliği Check a Symptom’ı kullandı.

Yarışma boyunca sağlık personelleri ve Babylon’un Check özelliği, aynı anda gerçek bir hasta senaryosunu incelediler. Check, çok daha hızlı bir şekilde kıdemli hemşire ve kıdemsiz doktor ile aynı sonuca vardı. Yapılan bu yarışma, akademik bir araştırma evrakında yayınlanan ve Check’in %100 güvenli, %90.2 isabetli olduğunu kanıtlayan bir dizi deneyin canlandırmasıydı.

Babylon’un açıklamalarına göre, Check’in yapay zekâsı koşullu mantık yürüterek insanın tanı koyma yeteneğini taklit ediyor. Bunu yaparken de milyarlarca semptom kombinasyonunu risk değerlendirmesinden geçirerek karar veriyor.

“Babylon, tıbbın son teknolojisi kullanılarak, sağlık hizmetlerinin herkes için daha erişilebilir ve düşük maliyetli olması için yaratıldı.” diyor Babylon kurucusu ve CEO’su Ali Parsa.

Submit a Comment