Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanadalılar HippoMD ile Evlerine İstedikleri Zaman Doktor Çağırabilecek

Kanadalılar HippoMD ile Evlerine İstedikleri Zaman Doktor Çağırabilecek
Kubilay Han Uluerim

Eve doktor çağırma geleneğini 21. yy’da geri getiren dijital sağlık şirketi Hippo Studios’un geliştirdiği uygulama HippoMD sonunda sanal pazarlara sürüldü.

Firmanın kurucularından Adrienne Ng’nin dediklerine göre öncelikle konumunuzu seçerek doktor çağırıyorsunuz. Sonra, sırada bekleyen kişi sayısına göre uygulamadan doktorun ne zaman geleceği hakkında güncellemeler alıyorsunuz. Evde muayeneler Ontario Sağlık Sigortaları (OHIP) tarafından karşılandığı için sağlık kartı olan herkes bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyor.

Sistem hizmete sunulsa da şimdilik beta aşamasında olduğu için aile ve acil durum departmanı doktorlarından oluşan küçük bir grupla hizmet veriyor. Uygulamanın ikonu hipopotam ise tabii ki Hipokrat yeminine bir gönderme olarak kullanılıyor ve sevimli görüntüsüyle maskot görevi görüyor. Sağlık hizmetlerine erişimin kolay ve hızlı olması gerektiğini vurgulayan Ng, aynı zamanda şehrin dolup taşan acil durum departmanlarının yoğunluğunu azaltmak istediklerini belirtiyor.

Şimdilik Bathurst ve Bayview arasındaki Wilson/York Mills’ten Dupont’a kadar hizmet veren HippoMD’nin erişeceği bölgelerin giderek büyüyeceği söyleniyor.

screen696x696

Submit a Comment