Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanser Hücrelerinin Yok Edilmesi İçin ‘Nanopartiküller’ Kullanılacak

Kanser Hücrelerinin Yok Edilmesi İçin ‘Nanopartiküller’ Kullanılacak
Burcu Üner

 

Oregon Eyalet Üniversitesi araştırma ekibi, cerrahi operasyonla müdahale edilmesi mümkün olmayan kanser hücrelerinin tespit edilmesi için nanopartiküler tedavi platformu geliştirdi.

Özellikle metastaz yapmış kanser hücrelerinin tedavisi için geliştirilmiş olan nanopartiküller, kanserli dokunun çok daha kapsamlı ve dikkatli bir şekilde  ortadan kaldırılmasına neden olacak.

Tedavi basamakları şu şekilde uygulanıyor:

–        Boyar madde olarak ‘floresan madde’  nanopartiküller, intraperitonal kısma sistemik etki için intravenöz yolla enjekte ediliyor,

–        Enjekte edilen nanopartiküller tümörlü dokuya ulaştıklarında, yapılarında boyar madde taşıyan nanopartiküller; bölgedeki tümörlü oluşumu IR ışınları yardımı ile tespit edilebilir hale getiriyor,

–        Bu görünür alanlar cerrahi müdahale ile çıkarılamayacağı için bu alanlara fototerapi tedavisi uygulanıyor.

srep22757-f1

Nanopartiküller Hayvan Modelinde Denendi 

Eczacılık Bilimleri Bölümü araştırmacılarından Olena Taratula geliştirmiş olduğu SiNc-nanopartiküllerini, in-vitro ve in-vivo fare modeli kullanılarak 2 ayrı ortamda değerlendirdi. Bu deneylerden başarılı sonuçlar elde edildiği belirtildi.  Uluslararası Sağlık Örgütü ve Oregon Klinik ve Translasyonel Araştırma Enstitüsü araştırmaya destek veriyor.

Kaynak: ScienceDaily

Comments

  1. Sevinc

    Boyle bir kanserin mualicesi varmi?varsa nerede?karaciger kanseri bununla yenile bilirmi?

Submit a Comment