Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

LinkedIn ve Sağlık Sektörü

LinkedIn ve Sağlık Sektörü
Buğrahan Ceylan

Sosyal medya denilince pek çok kişinin aklına ilk gelen sosyal ağlar genellikle Facebook, Twitter ve YouTube oluyor . Oysa sosyal medya bunlarla sınırlı olmayan başlı başına bir devrimdir. İçeriğin kullanıcılar tarafından üretilebilmesiyle oluşturulmuş sınırsız bir etkileşim ve bilgi deposudur. Amacım, burada sosyal medya ya da Web 2.0 hakkında konuşmak değil aslında. Bu yazının amacı, kullanılan diğer popüler sitelerin haricinde, biraz daha geride kalmış, belli bir kesim tarafından kullanılan LinkedIn hakkında kısa bir bilgi vermek ve tabii ki bu platformun sağlık profesyonelleri tarafından nasıl kullanıldığını göstermek.

LinkedIn, Türkiye’de çok yaygın olmasa da hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip diyebiliriz. 2 milyonun üzerinde hesabı bulunan LinkedIn sayesinde, kullanıcılar CV’lerini paylaşarak profesyonel anlamda bir iş ağı kurabiliyorlar. Eğer hiç kullanmadıysanız; tamamen sektörel ve akademik konuların konuşulduğu, yeni çıkan bir makalenin paylaşıldığı, insanların beğendiği ve yorumda bulunduğu bir platform olarak düşünebilirsiniz. Sadece bireysel hesaplar değil, aynı zamanda pek çok şirket de kurumsal hesaplarıyla LinkedIn’de bulunmaktadır. Etkin ve doğru kullanıldığı zaman, alanınızda hem güncel kalmanızı sağlar hem de size  farklı iş olanakları sunabilir. 

Peki, acaba LinkedIn sağlık sektöründe ne kadar etkili kullanılıyor? Sadece Amerika’da 1 milyonun üzerinde sağlık çalışanının LinkedIn hesabı bulunmaktadır.  Üstelik bu profiller bir uçtan bir uca neredeyse her eyaletten kullanıcılara ait.  Eğer bu kadar doktor ve hemşire acaba LinkedIn’de ne yapıyor derseniz, yalnızca iş olanakları için değil, aynı zamanda sektördeki gelişmeleri takip edebilmek, yeni araştırmaları okuyabilmek, en önemlisi ise üretebilmek ve başarılı olabilmek için bu platformu kullanıyorlar.

Mesleki kariyer ve bilgi paylaşımının yanında sosyal bir etkileşim amacıyla da kullanılan LinkedIn, bu sektör için özellikle yararlı olabilme kapasitesine sahip.  LinkedIn sadece doktorların değil aynı zamanda dünya çapında hastanelerin ve büyük sağlık kuruluşlarının da bulunduğu bir platform. Dijital alanda gelişmelerin ve yeni uygulamaların başını çektiği Amerika’da en popüler sağlık grupları şu şekildedir:

Amerika’da doktorlar arasında en popüler 3 LinkedIn grubu:

 1. Medical Doctor (MD) Network
 2. Innovations in Health
 3. Networking for Business Professionals & Doctors

Hemşireler arasında en popüler 3 LinkedIn grubu:

 1. The R.N. Network
 2. RN (Registered Nurse) Network
 3. American Nurses Association

Ayrıca LinkedIn üzerinde pek çok farklı dalda uzmanlaşmış kişilerin hesapları da bulunmaktadır. Şöyle ki:

 • 1600’ün üzerinde kulak-burun-boğaz uzmanı
 • 1400’ün üzerinde uçuş hemşiresi
 • 1200’ün üzerinde ise beyin cerrahı bulunmakta.

Tek Doz dijital ekibi olarak bizim size önerebileceğimiz gruplar ise şunlar:

 1. Digital Health Turkey
 2. EyeforPharma Turkey
 3. Saglık Sektöründe Sosyal Medya
 4. Türkiye’de Sağlık Ekonomisi Verileri Grubu
 5. Türk İlaç Sektöründe Doktorlar
 6. İlaç Endüstrisi Dijital Aktiviteler Kulübü

Eğer Türkiye’deki ilaç firmalarının kullandıkları sosyal ağlar ve öne çıkan aktiviteleri hakkında bilgi almak isterseniz, buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Comments

Submit a Comment