Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cerrahlar Ameliyat Öncesi 3D Organları İnceliyor

Cerrahlar Ameliyat Öncesi 3D Organları İnceliyor
Seçil Uygungil

Önceki yazılarımızda 3D yazıcılarının sağlık hizmetlerinin birçok alt alanına yenilikler getirdiğinden bahsetmiştik. 3D yazıcılarla yapılan organların hastalar için büyük bir kolaylık sağladığı artık doğruluğundan emin olduğumuz bir gerçek. Bugünkü yazımızda ise 3D yazıcıların doktorların yetişmesine kolaylık sağladığına dair bir haber yayınlıyoruz.

İleri teknoloji gerektiren üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin dünya çapında en iyi uygulandığı yerlerden biri olan Iowa City’de yaşayan doktorlar artık ameliyat öncesi bir nevi alıştırma yapabilecek. Iowa City’den Mark Ginsberg, 3D yazıcılarıyla doktorlara yardımcı oluyor. Doktorlar 3D yazıcılarla üretilen organ modelleriyle ameliyat öncesi alıştırma yapabilecek.

Cerrahlar hasta organının bilgisayarlı tomografisini 3D yazılımı için gereken bilgiye dönüştürülmesi için temin edebiliyor. En son kalbinde delik bulunan hastanın cerrahı için Ginsberg’in 3D yazıcısıyla oluşturulan bir fotopolimer kalp modeli elde edildi.

Oluşturulan yapay organlar sayesinde doktorlar gerçek bir ameliyat için daha hazırlıklı ve öngörülü oluyorlar. Bu imkandan yararlanan doktorların yakın zamanda daha az anesteziyle daha kısa sürede ameliyat yapacakları tahmin ediliyor.

Submit a Comment