Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

BabyTime ile En Dokunaklı Anlar

BabyTime ile En Dokunaklı Anlar
Buğrahan Ceylan

Doğum sonrası, anne ile yeni doğan bebeğin bir araya gelmesi ve bağ kurması doğanın müthiş bir eseri. Yeni doğan bir bebeğin süt emerken ya da annenin kucağında huzurla uyurken çıkardığı sesleri dinlemekten daha mükemmel bir şey olmasa gerek.

Tabii bu bağın ve tanışmanın hemen yapılabilmesi, bazı durumlarda hemen mümkün olmayabiliyor. Özellikle sezaryen ile doğum yapmış ya da farklı bir rahatsızlık sebebiyle, anneyle bebeğin hemen buluşamaması gibi durumlar olabilmektedir. Amerika’da bulunan bir hastane bu soruna teknolojik bir çözüm buldu.

Los Angeles’da bulunan Cedars-Sinai Hastanesi, doğum sonrası annelerin bebekleriyle konuşabilmeleri ve görebilmeleri için BabyTime isimli bir programı uygulamaya koydu. Uygulama, iPad aracılığıyla görüntülü sohbet sayesinde gerçekleştiriliyor. Bu sayede FaceTime isimli uygulama belki de ilk kez böyle bir amaca hizmet etmiş oluyor. Bu program ayrıca küçük bir ayarlama ile hastanenin güvenli internet bağlantısı ile çalıştırılıyor.

Cedars-Sinai Pediyatri Bölüm Başkanı Charles F. Simmons: “Anne, BabyTime sayesinde hem bebeğinin sağlığıyla ilgilenen takım ile iletişim kurabiliyor hem de çocuğuyla birlikte olamadığı durumlarda etkili bir iletişim aracı haline geliyor.” sözleriyle uygulamanın önemini vurgulamaktadır.

Sağlık ve teknolojinin bu şekilde kullanımı, doğum gibi duygusal ve hassas bir olayda akıldaki soru işaretlerinin ya da endişelerin en aza inmesini sağlıyor.

Hemşire Selma Braziel: “BabyTime aracılığıyla bebeklerini her an gözleyebilen ve hemşirelerle iletişim kurabilen anneler, stres altında kalmamış oluyor. Yeni doğum yapmış olan anne ve bebeğin mutluluğu bizim için gerçekten çok önemli.”

Doğumdan sonra, bebeğin kayıt işlemleri yapılır yapılmaz, bebeğin bulunduğu kuvözün yanına bir iPad yerleştiriliyor. Hastanenin bir başka bölümünde bulunan anneye ise aynı şekilde bir başka iPad veriliyor ve günde 2 defa BabyTime aracılığıyla kuvözü görüntüleyebiliyor.

Kızının doğumundan hemen sonra BabyTime kullanarak bebeğini görebilen hastalardan bir tanesi olan Rachel Little: “O an bebeğimi kollarıma alamamış olsam da, benim sesimi sistemden duyduğu an ağlamayı kesmişti. Ona sarılabilmek tek istediğim şey olsa dahi o an için görebilmek ve sesini duyabilmek yeterince iyi bir deneyimdi.” diyerek memnuniyetini belirtiyor.

Teknolojinin yeni fikirlerle farklı alanlarda kullanılabilmesi, tüm sektörlerin ve çalışma alanlarının önüne sınırsız fırsatlar sunuyor.

 

 

 

Submit a Comment