Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İntihar Girişimlerini Önlemek İçin Yaratıcı Kampanya

İntihar Girişimlerini Önlemek İçin Yaratıcı Kampanya
Buğrahan Ceylan

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi strestir. Stresin insanlar üzerinde ise hem fiziksel hem de psikolojik anlamda büyük etkileri olabilmektedir. En dikkat edilmesi gereken etkilerden bir tanesi ise, intihar gişimleridir.

İnsanlar genelde hissettikleri yoğun acıyı dindirmek ya da birileri tarafından anlaşılmak istendiği için intihar girişiminde bulunurlar. Çevresi tarafından anlaşılmadığını hisseden ve çaresizlik hissinden kurtulamayan kişiler çareyi intihar girişiminde görebilirler.

Samaritans isimli gönüllü topluluğu, baskı ve bunalım sebebiyle intihar girişimi yapan kişilere ulaşmayı amaçlayan ve bu kişilere “Onları dinleyen birileri” olduğunu göstermek için çalışan bir topluluktur.

Samaritans, web sitesinde de belirttikleri gibi, herhangi bir konuda, kayıt dışı konuşmak ve problemlerini anlatmak isteyen herkese gönüllü destek vermeyi amaçlamaktadır. Özellikle çaresizlik ve sosyal bunalımlar sebebiyle intihar girişiminde bulunan insanların, neye ihtiyaç duyduklarını toplumun geneline anlatmak içinse etkili bir yol geliştirildi.

Londra’nın merkezinde bulunan ve oldukça kalabalık bir istasyonda duran bir ankesörlü telefonun hemen yanına, interaktif bir reklam tablosu hazırlandı. Bu tabloda, intihar girişiminde bulunmak üzere olan bir genç kadın, ilaç içmeden önce telefonuna sarılıyor ve arama yapıyor, tam bu esnada sokakta bulunan telefon çalmaya başlıyor. Eğer telefonu kimse açmazsa, genç kadın intihar ediyor. Fakat oradan geçen herhangi biri reklamı farkederek telefonu açarsa, genç kadın intihar etmekten vazgeçiyor ve sosyal desteğin kendisi için ne kadar önemli olduğundan bahsediyor.

Samaritans grubuna yılda yaklaşık bir milyon telefon araması geliyor ve her beş aramadan bir tanesi intihar girişimi hakkında oluyor. Daha fazla gönüllü toplanması ve bir tek çağrının bile cevapsız kalmaması ise oldukça önemli. Dikkat çeken reklam farkındalık yaratmak için oldukça etkili. Bu çalışmayı aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz.

http://youtu.be/G6d-bopMN7Q

Submit a Comment