Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Lungpacer ile Solunum Hastaları Rahat Bir Nefes Alıyor

Lungpacer ile Solunum Hastaları Rahat Bir Nefes Alıyor
Kubilay Han Uluerim

Kanada merkezli tıbbi cihaz şirketi Lungpacer Medical, diyafram denetleme sistemi (DPS) için FDA’den EAP iznini almayı başardı. EAP, gelişen teknolojilere hastaların erişimini artırmak amacıyla FDA’in yürütmeye başladığı yapılan yeni bir program.

Lungpacer’ın DPS teknolojisi, ölümcül veya geri dönüşümü mümkün olmayan hastalıkların tespiti ve tedavisi için kullanıldığından, EAP iznini alabilmeyi başarmış.

Yeni teknoloji söylenilene göre, mekanik havalandırma (MV) cihazlarından ayrı yaşayamayan hastalara hitap ediyor. Bilim adamlarının söylediklerine göre, MV, kritik hastalar için hayat kurtarıcı olsa da, uzun vadede zararlı hale de gelebiliyor. Zira, sürekli MV kullanımı, diyafram kaslarının normal şekilde harekete geçmesine engel olabiliyor. Bu durum, giderek kötüleşerek havalandırma nedenli diyafram disfonksiyonu (VIDD) hastalığına dönüşüyor.

lung

Lungpacer’ın DPS cihazı, diyaframı geçici transvasküler sinir uyarılması yaklaşımıyla harekete geçirmek için tasarlanmış. Bu sistem, havalandırmaya bağımlı yaşayan hastalarda, diyaframı ritmik olarak çalıştıran Lungpacer elektrotlarının damar içine yerleştirilmesiyle çalışıyor.

DPS, aynı zamanda negatif basınç havalandırmasını geri getirebiliyor, fizyolojik nefes alma şablonu çıkarıyor ve pozitif basınç havalandırmasının ciğerlere yaptığı kötü etkiyi ortadan kaldırıyor. Açıklananlara göre, Lungpacer’ın sistemi hastaların iyileşmesini hızlandırıyor ve hastane masraflarını azaltarak tasarruf sağlayabiliyor.

 

Submit a Comment