Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Taşınabilir Uyku Apnesi CPAP Cihazı Airmony ile Tanışın

Taşınabilir Uyku Apnesi CPAP Cihazı Airmony ile Tanışın
Kubilay Han Uluerim

Uyku apnesi tedavisi için geliştirilen dijital cihazlardan ve yazılımlardan sitemizde sık sık bahsediyoruz. Bağımsız geliştiricilerin üzerinde durduğu oldukça popüler olan bu rahatsızlığın tedavisinde CPAP solunum cihazlarının düzenli kullanmanın önemli olduğu da klinik çevreler tarafından önemle vurgulanıyor.

Uyku apnesi için geliştirme aşamasında olan ve şu anda Indiegogo üzerinden kitle fonlama kampanyası yürütülen cihazlardan biri de devrimsel nitelikteki Airmony. Cihazın gelişim süreci ve hikâyesi ise oldukça garip.

İki yıl önce TBIOM CEO’su Jaume Palou eşi ve çocukları ile Tayland’a giderek ormanda gezmeyi ve hayvanları görmeyi hayal ediyormuş. Lakin Jaume’un tahmin edebileceğiniz gibi uyku apnesi hastalığı varmış. Kendisi seyahat acentasına “gece yarısı uçakta CPAP cihazımı fişe takıp kullanabilir miyim?” diye sorduğunda net olarak “hayır” cevabını almış. Bir şekilde Tayland’a ulaşsa bile hesaplarına göre ormanda gezerken 6 günlük kamp boyunca çantasında 25 kg pil bulundurması gerekiyormuş. Bu yüzden de seyahatini iptal etmiş ve elektronik mühendisliği becerilerini kullanarak bir çözüm aramış. En sonunda taşıması kolay ve kendi kendine yetebilen Airmony CPAP cihazını geliştirmiş.

Cihazın oldukça hafif ve rahat olduğunu belirten Jaume özellikle Alzheimer, down sendromu, MS, beyin felci ve inme gibi hastalıklarda da yaygınca görülen solunum zorluğu ve durması gibi problemlerin de Airmony ile ortadan kalkacağını söylüyor. Cihaz aynı zamanda sürekli olarak verileri kaydedip akıllı telefon ve tablet uygulamasına aktarıyor, sonra da kişinin doktoruna gönderiyor. Bluetooth bağlantısı olan cihazın USB girişi sayesinde standart taşınabilir güç üniteleriyle de şarj edilebileceği açıklanan bilgiler arasında.

15 gün boyunca devam edecek olan kitle fonlama kampanyasının ardından Airmony’nin Eylül ayında satışa sürülmesi öngörülüyor.

Submit a Comment