Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Microsoft Kinect, Solunum Hastalıkları Tedavisine El Atıyor

Microsoft Kinect, Solunum Hastalıkları Tedavisine El Atıyor
Kubilay Han Uluerim

Warwick ÜniversitesiBirmingham Üniversitesi ve Heart of England NHS Foundation Trust (HEFT) gibi kurumlar, ortaklaşıp Microsoft Xbox’ın Kinect teknolojisine ait sensörler kullanarak yeni bir araştırma üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

4 Kinect sensöründen oluşan sistem, bir hastanın gövdesinin üç boyutlu modelini kısa bir sürede tarayıp çıkarabiliyor. Bu yöntem, bir hastanın göğüs kafesinin ve kaslarının nasıl oynadığını doktorlara gösteriyor ve gerekli ölçümlerin yapılmasını kolaylaştırıyor. Testlerin kanıtladığına göre yöntem oldukça isabetli ve tutarlı ölçümler yapıyor. Öyle ki, şu anda kullanılan nefesölçer (spirometre) cihazlarıyla aynı performansa sahip olduğu, hatta ek olarak başka bilgiler de verdiği söyleniyor. Bu bilgilerin kullanılarak ileriki aşamalarda, nefes zorluğu çeken hastaların rahatsızlıklarına çare bulunabileceği belirtiliyor.

microsoftsxb

Institute of Digital Healthcare’den Dr. Chris Golby ”Maliyeti ucuz bir prototip üreterek var olan teknolojilerden daha iyi sonuç veren bir teknolojiye sahip olduk.” diyor. Yapılan araştırma ”Chest Wall motion Analysis in Healthy Volunteers and Adults with Cystic Fibrosis using a Novel Kinect-based” adıyla yayımlanmış durumda. Warwick Üniversitesi çalışanları ise prototipi bir an önce geliştirip Microsoft Kinect’in yeni versiyonunu kullanarak kistik fibrozis gibi hastalıkları teşhis ve tedavi etmek istiyorlar.

Submit a Comment