Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Solunum Hastalıkları İçin Avustralya’dan Dijital Çözüm

Solunum Hastalıkları İçin Avustralya’dan Dijital Çözüm
Kubilay Han Uluerim

Solunum hastalıklarıyla ilgili geliştirilen dijital teknolojilere her gün yeni bir tane ekleniyor. Akıllı telefon tabanlı çalışan ve solunum hastalıklarını teşhis eden yeni bir sistemin, yakın zamanda yapılan 524 kişilik bir klinik deneyde, %89 oranda tutarlı veri topladığı duyuruldu. Deney, Joondalup Health Campus (JHC) ve Princess Margaret Hospital (PMH) tarafından Perth, Avustralya’da gerçekleştirildi.

Perth merkezli ResApp, akıllı telefonların mikrofonunu steteskop olarak kullanarak hasta kişinin nefesini dinliyor. Lakin, normal bir doktor gibi sadece kulakla dinleyerek teşhis koymuyor. Makineler için öğrenme algoritmaları yazan ResApp çalışanları, bu algoritmalar sayesinde otomatik olarak bir kişinin hangi hastalığa sahip olduğunu tespit edebildiklerini söylüyorlar. Teşhis konulabilen bu hastalıklara şimdilik zatürre, astım, bronşit ve KOAH dahil. Şirketin ileriki tarihlerde bu algoritmaları kullanarak tele-tıp hizmetleri kullanacağı da açıklanan bilgiler arasında.

The West Australian’a göre, ResApp geçtiğimiz ay FDA’den gerekli izinleri almak için görüşme yapmış.”FDA ile yaptığımız görüşme oldukça iyi geçti. Klinik mevzuata uygunluk yolunda düzeltmemiz gereken şeyler açıklığa kavuştu.” diyen CEO Tony Keating, ResApp’in doğru yolda ilerlediğini söylüyor.

Submit a Comment