Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe Sosyal Medyayı Etkili Şekilde Kullanma Tüyoları

Sağlık Sektöründe Sosyal Medyayı Etkili Şekilde Kullanma Tüyoları
Ebru Demirok

Dijital dünya sosyal ağları kullanarak sağlık hizmetleri için faydalı adımlar atıyor ve bunu hızla geliştiriyor. Peki bu kaynakları bireysel kullanıcılar ve sağlık profesyonelleri yeterince kullanabiliyor mu?

Bunu öğrenmek için sizlere aşağıda sunduğumuz adımları izleyebilirsiniz.

Araştırın. Sosyal medya aracılığıyla milyonlarca bilgi paylaşılıyor, bu bilgi yığını arasından aradığınıza ulaşmak zor olabilir. Merak ettiğiniz konular hakkında sosyal ağların arama kısmını kullanabilir ya da gündemdeki Twitter etiketlerine tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer sosyal ağınızda bir kişinin hesabı görüntülenmeye açık ise aradığınız etiket ile ilgili yazılanları bulmanız da mümkün.

• Sağlık sektöründeki insanlarla bağlantıda olun. Daha önce yapılmış tedaviler ve gelişen teknoloji sayesinde uygulanabilecek tedavilerin konuşulduğu gruplar kurun ya da bu gruplara katılın. Bu tarz gruplara sektörden katılan ve deneyimlerini paylaşan birçok insan bulunmaktadır. Artık vakit kaybetmeden, siz de onlardan biri olun.

• Hastalarınız ve potansiyel hastalarınızla iletişime geçebilmek artık çok kolay. Sosyal medya sayesinde onlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bu popüler ve uygun maliyetli iletişim sağlayan araçları kullanırken bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

Sağlık Uygulayıcılarının Sosyal Medyada Yapması ve Yapmaması Gerekenler

İtibar ve deneyim kazanmak için sosyal medyayı kullanın. Hastalar ve potansiyel hastalar Twitter, Facebook, LinkedIn aracılığıyla sizi bulabilsin. Hastalar hesaplarınıza kolayca ulaşıp, başkalarına da tavsiye edebilsin. Örneğin, Mayo Clinic merkezi, sağlık personelleri için sosyal medya stratejisi ve planlamasıyla ilgili eğitimler veriyor. Ayrıca, sağlık kuruluşları tarafından hangi sosyal medya sitelerinin kullanıldığını da aktif olarak takip ediyor.

 • Araştırma için sosyal medyayı kullanın, grup üyeleriyle bağlantı kurun ve iyi bulduğunuz kaynak ve yayınları paylaşın. Örneğin, blogumuz sağlık sektöründeki sosyal medya ve dijital teknoloji yazılarını #sagliksosmed, #saglikdijital ve #sosyalmedya etiketleriyle paylaşmaktadır.

 

 • Sosyal medyanın sağladığı avantajlardan yararlanın. Jointworks kayropraktik kliniği, Twitter’ı son dakikada yapılan iptalleri doldurmak ve anlık akış hızından faydalanmak için kullanıyor. Yani diyelim ki randevu aldınız, ama son dakikada işiniz çıktı ve gidemeyeceğinizi kliniğe bildirdiniz. Firma o saatinin boş kalmaması için, Twitter aracılığıyla ileti yayınlayıp, iptal olan randevu saatini diğer hastalarına duyuruyor.

 

 • Sosyal medyayı yönetmek çok fazla zaman alabilir. Nelere katılmak istediğinizden emin olarak, bu işe girişin. İlgili olduğunuz uygulamaları ya da insanları tespit ederek takibe başlayın.

 

 • Öğrenmekten geri kalmayın. İletişim yöntemleri sıklıkla değişiyor ve gitgide gelişmeye de devam ediyor bu akışa ayak uydurmaya çalışın.

 

 • Sosyal medya üzerinden hiçbir hastanın kimlik bilgileri paylaşmayın. Hastalar bunu fark edip, sizi yetkili mercilere şikayet edebilir ya da dava açabilirler.

 

 • Eğer sosyal medya üzerinden bir hasta hakkında bilgi almak istiyorsanız, özel olarak iletişime geçin.

 

 • İnsanlar bireysel olarak kendi sağlıklarıyla alakalı paylaşımlarda bulunabilirler, ama sizin Facebook sayfanızda böyle bir şey paylaşılırsa, herkesin görebileceği şekilde değil özel olarak cevap verin.

 

 • Tüm iletişim adreslerinin şifreli olması ve korunması gerekiyor. Oluşabilecek her türlü duruma karşı güvenliğe her zaman önem vermenizde fayda var.

 

 • Herkesin görebileceği ağlarınızda, hastanız ve iş arkadaşlarınızın görmesini istemediğiniz kendinize ait bilgileri paylaşmayın.

 

 • Sosyal medya üzerinde hastaları eleştirmeyin. Onlar sizi değerlendirebilir ya da eleştirebilir, ancak siz yapmayın.

 

 • Bazı kişisel özelliklerinizi göstermekten korkmayın. Bu hastaların sizinle daha kolay iletişime geçmesine yardımcı olup, daha etkili ziyaretlere olanak sağlayabilir.

 

 • Sosyal medyanın sağlık üzerinde yaratacağı etkileri hafife almayın.

 

Submit a Comment