Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Neurolief Başlıkları Migren Hastalarına İlaçsız Tedavi İmkanı Tanıyor

Neurolief Başlıkları Migren Hastalarına İlaçsız Tedavi İmkanı Tanıyor
Özge Uçar

Milyarlarca migren hastasına ilaçsız tedavi fırsatı sunan akıllı başlıklar, nöromodülasyon yöntemiyle beyinde hedeflenen 6 farklı sinire elektirik uyarıları vererek ağrı hissinin giderilmesini sağlıyor. 

Türk Nöroloji Derneği tarafından 2015 yılında yapılan araştırmaya göre Türkiye’de her 7 kişiden biri migren ile yaşıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde pek çok insanın hayatını etkileyen migren hastalığı için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz geliştirilebilmiş değil. Her yıl milyarlarca kişi ızdıraplı baş ağrılarından kurtulmak için çareyi zorunlu olarak kuvvetli ağrı kesicilerde buluyor, fakat Migren hastası olup ilaç kullanmak istemeyen kişiler veya ilaç kullanması sakıncalı olan hamile ya da ağrı kesici alerjisi bulunan hastalar için bu büyük bir sorun. Ne var ki, Neurolief adındaki bir girişim sayesinde milyarlarca migren hastası ilaçların alternatifi olacak kolay erişilebilir, yan etkisi olmayan bir tedaviye kavuşabilir.

Migren tedavisi için nöromodülasyon tekniğini kullanan Neurolief, geliştirdiği akıllı başlık ile beyinde hedeflenen 6 farklı sinire elektirik uyarıları vererek ağrı hissinin giderilmesini sağlıyor. İnovatif cihaz, ağrı hissini yok etmesinin yanında sinir sisteminin aktivasyon eşiğini de düşürüyor. Böylece beyninizdeki sinirler bir sonraki migren atağınızda önceki gibi şiddetli tepki vermiyor ve giderek daha seyrek ve hafif ataklar geçirmeye başlıyorsunuz. Aynı zamanda mobil telefon uygulaması ile senkronize çalışan cihaz, hastadan topladığı verileri buluta aktarıyor. Araştırmacılara göre, kullanıcı verilerinin işlenmesi ile hastaya özel optimal elektrik uyarısı dozunun bulunması ve kişiselleştirilmiş bir tedavi imkanı yaratılması mümkün olabilir. 

Uzun vadede beyinle bağlantılı birçok hastalığa nöromodülasyon yöntemiyle çözüm geliştirmek istediklerini belirten Neurolief girişimcileri, 2020 yılında depresyon hastalarına yönelik başlıkları piyasaya sürmeyi hedeflediklerini açıkladılar.

Kaynak:  Israel21c

Submit a Comment